Fastighetsmäklaren och konsumenten
SOU 2008:6
- Utgiven:
- 29 januari 2008
- Typ:
- Statens offentliga utredningar (SOU)
- Avsändare:
- Justitiedepartementet
- Fastighetsmäklarutredningen
Sammanfattning
Regeringen beslutade i december 2005 att tillkalla en särskild utredare med uppdrag att se över fastighetsmäklarlagen (1995:400) och överväga vilka ändringar och kompletteringar i lagen som bör göras (dir. 2005:140).
Fastighetsmäklarutredningen har nu lämnat sitt slutbetänkande.
Utredningen har strävat efter att lämna förslag som ger konsumenterna ett gott skydd, anpassat till nuvarande förhållanden, vid affärer som avser det egna boendet, och ger fastighetsmäklare goda förutsättningar att bedriva sin verksamhet.
I betänkandet lämnas bland annat följande förslag:
Ny lag enbart för konsumentförhållanden
Den nuvarande fastighetsmäklarlagen ersätts av en ny fastighetsmäklarlag som enbart gäller yrkesmässig fastighetsförmedling som riktas mot eller utförs åt konsumenter. Genom att den nya lagen renodlas till att avse konsumentförhållanden kan konsumentskyddet ges en ännu centralare roll än i dagens lagstiftning.
Mäklarens opartiskhet
Förbudet för en mäklare att själv träda in som köpare av en fastighet som han eller hon har eller har haft i uppdrag att förmedla blir absolut. En mäklare får inte heller förmedla en fastighet till eller från någon närstående fysisk eller juridisk person. Mäklaren måste också avböja eller avträda från ett uppdrag om han eller hon av någon anledning har eller får ett väsentligt personligt eller ekonomiskt intresse i den överlåtelse som uppdraget avser. Mäklaren får inte heller enligt den nya fastighetsmäklarlagen vara ombud för säljaren eller köparen.
Lagstiftningskedjan
-
SOU 2008:6
Fastighetsmäklaren och konsumenten
-
Ny fastighetsmäklarlag
-
Prop. 2010/11:15
Ny fastighetsmäklarlag

Inga relaterade kommittédirektiv har publicerats.
I form av kommittédirektiv anger regeringen riktlinjerna för utredningsarbetet i offentliga utredningar och kommittéer.

-
29 januari 2008
Fastighetsmäklaren och konsumenten
Justitiedepartementet, Fastighetsmäklarutredningen, Statens offentliga utredningar (SOU) SOU 2008:6
Slutsatser (betänkanden) från Statens offentliga utredningar och kommittéer publiceras i serien SOU.
Ds kallas serien av rapporter som lämnats av departementsutredningar.
Det finns även andra dokument som arbetas fram av departementen inför en remiss av ett förslag, t.ex. promemorior med förslag till lagändringar m.m.

-
23 juni 2010
Ny fastighetsmäklarlag
Justitiedepartementet, Lagrådsremiss
Lagrådsremiss kallas de förslag till propositionstext som regeringen skickar till Lagrådet för granskning innan propositionen lämnas till riksdagen.

-
25 oktober 2010
Ny fastighetsmäklarlag
Justitiedepartementet, Proposition Prop. 2010/11:15
En proposition är regeringens förslag till riksdagen om en ny lag eller lagändring.

Sök utskottsbetänkanden på riksdagens webbplats.
Innan riksdagen beslutar om en proposition behandlas frågan i något av riksdagens utskott. Därefter lämnar utskottet sitt ställningstagande i form av ett utskottsbetänkande.

Sök riksdagsbeslut på riksdagens webbplats.
Riksdagen fattar beslut utifrån propositionen och utskottets betänkande. Besluten publiceras i serien Beslut i korthet.

Sök lagar (SFS) i Regeringskansliets rättsdatabaser.
När riksdagen har fattat sitt beslut ska regeringen utfärda och offentliggöra den nya lagen. Alla nya eller ändrade lagar publiceras i Svensk författningssamling (SFS) som också finns tillgänglig via Regeringskansliets rättsdatabaser.

