Handelsministern lanserade ny exportsatsning inför sjuttio ambassadörer

Handelsminister Ewa Björling lanserade den 5 mars en ny exportplattform med syfte att marknadsföra svensk miljöteknik och hållbart byggande runt om i världen. Plattformen som går under namnet "SymbioCity" samlar närmare 700 svenska företag och riktar sig till städer som vill se en hållbar utveckling. Under presentationen deltog mer än sjuttio utländska ambassadörer stationerade i Stockholm.

Foto: Frida Eriksson, Futurniture Handelsminister Ewa Björling och ambassadör Bo Jerlström på Restaurang Göteborg i Hammarby Sjöstad. Foto: Frida Eriksson, Futurniture

För första gången i historien bor idag mer än hälften av världens befolkning i städer, och andelen fortsätter att öka. Denna urbana omställning ställer stora krav på att världens städer utformas på ett miljövänligt och resurseffektivt sätt. Därför har regeringen tagit fram SymbioCity - en plattform som samlar svenska företag med lång erfarenhet av miljövänligt byggande och hållbar stadsplanering.

- Att utveckla hållbara och livskraftiga städer är en av vår tids största utmaningar. Här finns en stor potential för att sprida svensk miljöteknik som redan idag har ett mycket gott anseende, sa handelsminister Ewa Björling.

SymbioCity är en exportplattform för svenska företag som verkar inom områden såsom miljöteknik, hållbart byggande och stadsplanering. Målet är att dessa företag tillsammans ska kunna presentera lösningar på de problem som världens städer står inför. Viktiga områden är energieffektivisering, minskade koldioxidutsläpp och förbättrad vattenförsörjning. Att kunna erbjuda allt från stadsplanering, avfallshantering till energiåtervinning är det som gör SymbioCity unikt.

SymbioCity varumärkesskyddat

Med på presentationen var Anders Hallersjö från Sveriges Exportråd som varit med att ta fram konceptet, Stockholm stads miljöborgarråd Ulla Hamilton samt representanter för flera svenska miljöteknikföretag - bland annat Sweco, Envac, Läckeby Water och Scania.

Moderator under dagen var ambassadör Bo Jerlström på UD:s Projektexportsekretariat som också var med och tog fram det ursprungliga konceptet Sustainable City inför FN:s stora miljökonferens i Johannesburg 2002.

- Vi kunde då inte drömma om att intresset för det svenska helhetstänkandet av hållbara städer skulle vara så stort. När man googlar på Sustainable City idag får man över 4 miljoner träffar. Det nya SymbioCity (Sustainable City 2.0) som vi tagit fram tillsammans med kommunikationsproffs är nu därför varumärkesskyddat. Det innehåller både animerad film, PowerPoint-presentation, broschyrer, roll-ups, med mera. Tanken är att varje ambassad och Exportrådskontor tillsammans med utvalda företag själva ska kunna genomföra SymbioCity-satsningar, sa Bo Jerlström.