En modernare mutbrottslagstiftning och en kod för beslutspåverkan inom näringslivet
Dir. 2009:15
- Utgiven:
- 19 mars 2009
- Typ:
- Kommittédirektiv
- Avsändare:
- Justitiedepartementet
Sammanfattning
En särskild utredare ska se över den straffrättsliga regleringen av brotten mutbrott och bestickning. Syftet ska vara att åstadkomma en modernare samt mer ändamålsenlig och lättillgänglig reglering med tydliga kriterier för straffansvar.
Utredaren ska vidare bedöma lämpligheten av och vid behov föreslå en straffrättslig reglering av s.k. handel med inflytande.
En annan uppgift för utredaren ska vara att tillsammans med en till honom eller henne knuten arbetsgrupp ta fram förslag till en kod för beslutspåverkan inom näringslivet.
Lagstiftningskedjan
-
Dir. 2009:15
En modernare mutbrottslagstiftning och en kod för beslutspåverkan inom näringslivet
-
SOU 2010:38
Mutbrott
-
En reformerad mutbrottslagstiftning

-
19 mars 2009
En modernare mutbrottslagstiftning och en kod för beslutspåverkan inom näringslivet
Justitiedepartementet, Kommittédirektiv Dir. 2009:15
I form av kommittédirektiv anger regeringen riktlinjerna för utredningsarbetet i offentliga utredningar och kommittéer.

-
8 juni 2010
Mutbrott
Justitiedepartementet, Utredningen om mutor, Statens offentliga utredningar (SOU) SOU 2010:38
Slutsatser (betänkanden) från Statens offentliga utredningar och kommittéer publiceras i serien SOU.
Ds kallas serien av rapporter som lämnats av departementsutredningar.
Det finns även andra dokument som arbetas fram av departementen inför en remiss av ett förslag, t.ex. promemorior med förslag till lagändringar m.m.

-
26 januari 2012
En reformerad mutbrottslagstiftning
Justitiedepartementet, Lagrådsremiss
Lagrådsremiss kallas de förslag till propositionstext som regeringen skickar till Lagrådet för granskning innan propositionen lämnas till riksdagen.

Inga relaterade propositioner har publicerats.
En proposition är regeringens förslag till riksdagen om en ny lag eller lagändring.

Sök utskottsbetänkanden på riksdagens webbplats.
Innan riksdagen beslutar om en proposition behandlas frågan i något av riksdagens utskott. Därefter lämnar utskottet sitt ställningstagande i form av ett utskottsbetänkande.

Sök riksdagsbeslut på riksdagens webbplats.
Riksdagen fattar beslut utifrån propositionen och utskottets betänkande. Besluten publiceras i serien Beslut i korthet.

Sök lagar (SFS) i Regeringskansliets rättsdatabaser.
När riksdagen har fattat sitt beslut ska regeringen utfärda och offentliggöra den nya lagen. Alla nya eller ändrade lagar publiceras i Svensk författningssamling (SFS) som också finns tillgänglig via Regeringskansliets rättsdatabaser.

