Reportage, 9 februari 2012

Nyamko Sabuni fick förslag från 150 chefer

Hur får vi fler kvinnor i ledande positioner? Jämställdhetsminister Nyamko Sabuni och näringsminister Annie Lööf träffade under onsdagen 150 kvinnliga chefer för att diskutera tänkbara åtgärder för att öka jämställdheten - både i näringslivet och i politiken.

Foto: Martina Huber/Regeringskansliet
Foto: Martina Huber/Regeringskansliet

Många konkreta och konstruktiva förslag kom fram under workshopen, och de viktigaste summerades på två listor som överlämnades till Nyamko Sabuni.

- Det känns fantastiskt att få vara med i den här diskussionen med er i dag. Det finns ingen quick-fix för att nå jämställdhet. För att bara ta några små steg framåt krävs många åtgärder, mycket tid och resurser. Därför är det viktigt att näringslivet, politiken och den enskilda människan samarbetar, sa Nyamko Sabuni i sitt avslutningstal.

Foto: Martina Huber/Regeringskansliet

Hon lyfte också upp flera av de förslag på åtgärder som framkommit under dagens workshop, som att jämställdhetsarbetet måste börja redan i skolan.
- Om vi ska komma ur ekorrhjulet med gamla könsroller så måste vi börja där normerna skapas. Vi måste komma ihåg att våra barn är framtidens ledare, politiker och föräldrar.

Retorik, ledarskap och entreprenörskap på skolschemat var återkommande bland förslagen, liksom att jämställdhetsperspektivet alltid bör finnas med i skolans pedagogik, miljö och kultur.

Foto: Martina Huber/Regeringskansliet

De kvinnliga cheferna enades också om att Rut-avdraget bör finnas kvar och vidareutvecklas, vilket Nyamko Sabuni höll med om.
- Rut avlastar hushållen och skapar tid. Tid för familjen, och tid för dem som vill kunna göra karriär. För att göra karriär eller för att vara entreprenör krävs just tid.

Från näringslivet ville deltagarna se fler nätverk och mentorer som stöd till unga kvinnliga talanger, och en omdefiniering av det moderna ledarskapet. Ett annat konkret förslag var ett krav på att företag i årsredovisningen bland annat ska ange antal kvinnliga chefer, och lönesättningen för kvinnor och män i företaget.
- Jag tar med mig alla era förslag härifrån, och nu jobbar vi vidare tillsammans, sa Nyamko Sabuni.