Arkiv: Mandatperioden 6 oktober 2006–4 oktober 2010

Utredning om samhällsorientering för nyanlända invandrare tillsätts

Regeringen har i dag beslutat om utredningsdirektiv gällande samhällsorientering för nyanlända invandrare. Regeringen har tidigare föreslagit att nyanlända som deltar i etableringsinsatser ska delta i samhällsorientering under den första tiden i Sverige. Utredaren ska lämna förslag på mål, innehåll, omfattning och form för samhällsorienteringen. Professor Erik Amnå vid Örebro universitet har utsetts till särskild utredare.

- Integration handlar om mer än egenförsörjning och språkkunskaper, det handlar också om att känna delaktighet och samhörighet. Syftet med samhällsorienteringen är att den ska förmedla vikten av grundläggande värden som demokrati, jämställdhet och alla människors lika värde. Det är viktigt att man som nyanländ får kunskap och möjlighet att reflektera över vad det innebär att leva i det svenska samhället. Samhällsorienteringen ska också ge tydlig information om den enskildes rättigheter och skyldigheter säger Nyamko Sabuni, integrationsminister.

Bakgrunden till uppdraget är att regeringen har föreslagit en ny lag om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare. Lagen innebär bland annat att varje kommun blir skyldig att erbjuda samhällsorientering till dem som omfattas av lagen. Utredaren ska också överväga om även andra nyanlända invandrare bör erbjudas samhällsorientering av kommunerna.

Utredningen ska redovisa ett delbetänkande den 1 mars 2010 och ett slutbetänkande den 17 maj 2010.

Kontakt

Yoav Bartal
Pressekreterare hos Nyamko Sabuni
work 08-405 12 90
cell 070-357 51 94
Catharina Bildt
Politiskt sakkunnig hos Nyamko Sabuni