Tre frågor till: Per Unckel
Nationalkommittén har i uppgift att sprida kunskap om händelserna i Sverige och Finland 1809. Dess exekutivgrupp ansvarar för det praktiska genomförandet av det offentliga Sveriges aktiviteter under Märkesåret 2009. I en intervju berättar Per Unckel, landshövding i Stockholms län tillika ordförande i Nationalkommitténs exekutivgrupp, om arbetet kring att uppmärksamma vad som hände i de båda länderna 1809.
Foto: T. Busch-Christiansen
På söndag firar Finland sin självständighetsdag. Festligheterna markerar även slutet på Märkesåret 1809, ett regeringsprojekt som uppmärksammar att det är 200 år sedan Sverige och Finland blev två länder. Ordföranden Per Unckel svarar på tre korta frågor om arbetet med att uppmärksamma händelserna 1809.
Det är 200 år sedan Sverige och Finland skildes åt. Hur ser du tillbaka på nationalkommitténs arbete kring att uppmärksamma detta?
- Resultatet av Märkesåret är över förväntan. Många nya band har knutits och samarbeten etablerats. Finland och Sverige har en unik möjlighet att utnyttja det vi nu lärt oss för att gemensamt få en starkare position internationellt, politiskt likaväl som industriellt.
Varför är det viktigt att sprida kunskap kring händelserna 1809
- Att uppmärksamma Märkesåret är viktigt därför att det vidgar förståelsen om Finlands och Sveriges gemensamma historia att vi hör samman på ett sätt som få andra länder. Att förstå detta är en nödvändig förutsättning för att kunna förstärka samverkan framåt.
Hur har Nationalkommittén arbetat med Märkesåret 2009?
- Nationalkommittén har arbetat dels med nationella arrangemang, dels med att stimulera lokala initiativ. Båda uppgifterna har varit viktiga. De nationella aktiviteterna har manifesterat samhörigheten med Finland på ett officiellt plan medan alla lokala initiativ understrukit att det också finns en stark folklig förankring i våra relationer. Det har också varit viktigt för kommittén att uppmärksamma finländare i Sverige.

