Relevanta EU-dokument
FN:s säkerhetsråd har successivt med olika resolutioner förlängt vapenembargot (ursprungligen resolution 1556 från 2004) samt reserestriktionerna och frysningen av tillgångar (ursprungligen i resolution 1591 från 2005), senast med resolution 1982 i maj 2011 till den 19 februari 2012.
I motsvarande mån fortsätter EU:s sanktioner att gälla. Dessa finns numera samlade i ett rådsbeslut 2011/423/GUSP, som också innehåller den senaste listan över vilka som omfattas av de individuella restriktionerna. De unionsrättsliga och direkt i Sverige gällande reglerna återfinns i EG-förordningarna 131/2004 (bistånd i anslutning till vapenembargot) och 1184/2005 (reserestriktioner och frysning av tillgångar) med efterföljande ändringar. Med EU-förordning 1215/2011 tydliggjordes att vapenembargot efter Sudans delning nu även gäller Sydsudan.
Texten till de relevanta dokumenten kan laddas ner här intill. Vissa uppgifter enligt förordningarna hanteras av svenska myndigheter enligt vad som anges nedan.

