Kommentar
Arbetsmarknadsdepartementet 23 maj 2007
Sven Otto Littorin, Arbetsmarknadsminister
Generaladvokatens yttrande i Laval-målet
Generaladvokaten i det s.k. Laval-målet, i Sverige även känt som Vaxholmsmålet, har idag publicerat sitt yttrande i målet. Generaladvokaten har till uppgift att biträda EG-domstolen och helt självständigt och opartiskt lägga fram ett förslag till hur domstolen ska döma. Yttrandet är alltså inte bindande för domstolen.
Eftersom det endast rör sig om ett förslag till hur en slutlig dom skall se ut avser regeringen inte kommentera yttrandet. Regeringen kommer istället att avvakta EG-domstolens slutgiltiga dom i målet. När den slutliga domen kommer är oklart, det är en fråga som ligger i EG-domstolens händer.
Bakgrund
Målet gäller en konflikt mellan Byggnads och Laval un Partneri Ltd, ett lettiskt bolag som hyr ut arbetskraft från Lettland till det närstående bolaget L&P Baltic Bygg AB som bedriver verksamhet i Sverige. Byggnads ville ha till stånd ett kollektivavtal med det lettiska bolaget. Bolaget vägrade och försattes i blockad av Byggnads.
Arbetsdomstolen (AD) beslutade att begära förhandsavgörande från EG-domstolen om tolkningen av EG-rätten för att i huvudsak få reda på om möjligheterna att vidta stridsåtgärder inom ramen för det svenska kollektivavtalssystemet är förenliga med EG-rättens bestämmelser om fri rörlighet för tjänster. AD har även frågat EG-domstolen om Lex Britannia är förenlig med EG-rätten. Lex Britannia ger en organisation rätt att vidta stridsåtgärder för att tränga undan ett utländskt kollektivavtal till förmån för ett svenskt kollektivavtal.
Målet behandlades vid muntlig förhandling inför EG-domstolen i januari 2007.
Sverige har argumenterat för att EG-rätten inte utgör något hinder för fackliga stridsåtgärder som vidtas i enlighet med nationella regler för att få till stånd ett kollektivavtal med samma innehåll som tillämpas för företag som är fast etablerade i värdlandet. Vidare har Sverige anfört att Lex Britannia är både nödvändig och ändamålsenlig för att mot bakgrund av den arbetsmarknadsmodell som tillämpas i Sverige kunna säkerställa ett tillräckligt skydd för arbetstagarna.
Kontakt
Mårten WennbergPressekreterare
Nadja Ben Ammar
Pressassistent

