Psykiatriskrivelse 2008/09:185
Här presenteras frågor och svar om skrivelsen En politik för personer med psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning (Skr. 2008/09:185)
- Varför överlämnar regeringen en skrivelse till riksdagen?
- Vad innehåller skrivelsen?
- Vilka satsningar genomförs inom psykiatriområdet?
- Vad vill regeringen uppnå med psykiatrisatsningen?
- Hur ska psykiatrisatsningen följas upp?
- Vad kostar regeringens satsningar på psykiatrin?
Varför överlämnar regeringen en skrivelse till riksdagen?
Regeringen vill informera riksdagen om de satsningar som genomförs inom psykiatriområdet, vad man vill uppnå och hur satsningarna ska följas upp.
UppVad innehåller skrivelsen?
I skrivelsen kan man bl.a. läsa om hur regeringen under 2009 har fördelat cirka 900 miljoner kronor mellan olika områden. Dessutom finns det en presentation av de regeländringar som regeringen har föreslagit eller avser att föreslå samt om pågående utredningar som kan påverka utvecklingen inom psykiatriområdet. En annan del handlar om hur regeringen kommer att följa upp effekterna av psykiatrisatsningen.
UppVilka satsningar genomförs inom psykiatriområdet?
Under 2009 prioriterar regeringen åtgärder inom följande områden:
- Ca 270 miljoner riktas 2009 till insatser för barn och ungdomar.
- Ca 140 miljoner går 2009 till att stimulera arbete och sysselsättning för personer med psykisk funktionsnedsättning.
- Ca 180 miljoner är 2009 avsedda för satsningar på kompetens och evidens.
- Ca 240 miljoner går under 2009 till långsiktigt kvalitets- och utvecklingsarbete.
Regeringen har också föreslagit lagändringar som ska leda till förbättringar inom psykiatriområdet:
- En ny vårdform inom den psykiatriska tvångsvården, öppen psykiatrisk tvångsvård, gäller från den 1 september 2008. Syftet med reformen är att tillgodose behovet av vård hos de patienter som inte kan ta emot den psykiatriska vård som de behöver på frivillig väg, men som inte behöver vårdas på en sjukvårdsinrättning.
- Anhöriga som vårdar en närstående som är långvarigt sjuk eller äldre eller som stödjer en närstående som har funktionshinder ska erbjudas stöd av kommunen.
- Tillsynen av socialtjänsten ska stärkas och samordnas med tillsynen av hälso- och sjukvården.
- Personal som jobbar inom hälso- och sjukvården ska bli skyldiga att ge information, råd och stöd till barn som har föräldrar med bl.a. psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning.
- Landsting och kommuner ska bli skyldiga att ingå överenskommelser om samarbete och att vid behov upprätta gemensamma individuella planer.
Regeringen har även beslutat att se över tvångsvårdslagstiftningen samt missbruks- och beroendevården.
Vad vill regeringen uppnå med psykiatrisatsningen?
Regeringen har delat in satsningen i tre huvudområden: vården, vardagen och valfriheten.
- Vården: Barn, vuxna och äldre med psykisk sjukdom ska ha tillgång till en kunskapsbaserad och god vård, samt rehabilitering när och där de behöver den.
- Vardagen: Utbudet av arbete, sysselsättning, boendeformer och hjälpmedel ska vara varierat och anpassat för att möta de behov som personer med psykisk funktionsnedsättning har.
- Valfriheten: Personer med psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning ska i ökad utsträckning kunna välja och ha inflytande över vem som ska utföra vård-, rehabiliterings- och stödinsatser liksom utformningen av dessa insatser.
Hur ska psykiatrisatsningen följas upp?
Regeringen har tagit fram ett antal uppföljningsmått för att följa upp effekterna av den samlade psykiatrisatsningen. Måtten, som anges i skrivelsen, följer de tre områdena vården, vardagen och valfriheten. Många olika aktörer, däribland Socialstyrelsen, kommuner, landsting, Arbetsförmedlingen med flera, kommer att vara inblandade i delar av uppföljningen. Öppna jämförelser och tillsynen är exempel på viktiga verktyg i uppföljningen. Regeringen har även beslutat att Socialstyrelsen får 8 miljoner kronor extra för att skynda på utvecklingen av grunddata, kvalitetsindikatorer och verksamhetsuppföljning.
UppVad kostar regeringens satsningar på psykiatrin?
Under 2007 och 2008 avsatte regeringen sammanlagt ca 1 miljard kronor extra för förbättring och utveckling inom psykiatriområdet. Ytterligare 2,7 miljarder är avsatta respektive aviserade för perioden 2009-2011, dvs. ca 900 miljoner kronor per år.
Upp