Pressmeddelande
22 maj 2009
Utrikesdepartementet
Carl Bildt till Hanoi och Phnom Penh
Utrikesminister Carl Bildt deltar den 25-26 maj i det 9:e utrikesministermötet inom ramen för ASEM i Hanoi, Vietnam, och kommer därefter att fortsätta till utrikesministermötet mellan EU och ASEAN som äger rum i Phnom Penh, Kambodja, den 27-28 maj 2009. I marginalen av mötena planerar utrikesminister Bildt samtal med sin singaporianske och thailändska kollega.
------------------------------------------------------
De båda utrikesministermötena, som äger rum vartannat år, är en viktig del av EU:s politiska dialog med Asien och Sydostasien. ASEM (Asia-Europe Meeting), som etablerades 1996, är ett forum för informell dialog och samverkan, och omfattar på asiatisk sida de tio sydostasiatiska länderna som ingår i ASEAN (Association of South East Asian Nations) samt Indien, Japan, Kina, Mongoliet, Pakistan och Sydkorea.
Mötet mellan EU och ASEAN i Phnom Penh är det sjuttonde i ordningen och dialogen med ASEAN har vidgats över de 30 år som den funnits. I december antogs en omfattande stadga för ASEAN, ett viktigt steg i den regionala integrationsprocessen. I år kommer en rad frågor av ömsesidigt intresse att diskuteras, däribland den globala finanskrisen och klimatfrågor, partnerskaps- och samarbetsavtal, frihandelsförhandlingar och nedrustningsfrågor.
Kontakt
Anna Charlotta Johansson(endast journalister) Pressekreterare hos Carl Bildt
08-405 54 73
070-356 30 32
e-post till Anna Charlotta Johansson

