Arkiv: Mandatperioden 6 oktober 2006–4 oktober 2010

Spetsutbildningar på högstadiet

Spetsutbildningar för högpresterande elever ska införas även på högstadiet.

- Även studiebegåvade elever har rätt att utvecklas i sin egen takt. Ingen ska behöva rulla tummarna i skolan. Det är dags att vi lämnar den socialdemokratiska jantelagen bakom oss i skolpolitiken, säger utbildningsminister Jan Björklund.

Regeringen avser att införa en försöksverksamhet med spetsutbildningar på högstadiet inom de teoretiska ämnena, precis som i gymnasieskolan. Skolorna ska få använda tester och prov för att välja vilka elever som ska få gå på utbildningarna och dessa ska vara riksrekryterande.

- Det är elevernas förmåga som ska avgöra vilka som ska antas och ingen ska lockas till en utbildning som de inte klarar av. Om antagning sker enbart på grundval av föräldraintresse så kommer det sannolikt att leda till social snedrekrytering, säger Jan Björklund

En spetsutbildning ska innehålla särskild fördjupning och breddning inom det aktuella ämnet, t.ex. kan eleverna ges möjlighet att redan i grundskolan läsa gymnasiekurser och få betyg på dem.

Skolverket ska få i uppdrag att utse vilka skolor som ska komma i fråga, med hårda krav på kvalitet, till exempel ska skolan ha ett dokumenterat samarbete med en gymnasieskola och lärarna ska ha rätt behörighet.

Förslaget innebär att tio klasser, med maximalt 30 elever vardera, ska kunna bli spetsutbildningar från och med höstterminen 2012. Så småningom ska 30 klasser kunna finnas. Hälften av utbildningarna ska vara inriktade mot matematik och NO-ämnen, hälften mot SO-ämnen eller humanistiska ämnen. Både offentliga skolor och fristående skolor ska kunna delta.

Kontakt

Anna Neuman
Pressekreterare hos Jan Björklund
work 08-405 10 00
Camilla Hansson
Pressekreterare hos Jan Björklund
work 08-405 10 00