Tal av försvarsminister Sten Tolgfors vid medaljceremoni för KS21, fredagen den 22 oktober 2010

Det talade ordet gäller

Soldater,

KS21 var på plats under ett viktigt skede i Kosovos utveckling. Var och en av er har anledning att känna stolthet över er delaktighet i KFOR, en historiskt viktig insats.

Genom era insatser har ni bidragit till andra människors säkerhet, men ni har också bidragit till att öka Sveriges egen säkerhet. Ni har nu med er erfarenheter som stärker förmågan och kvaliteten i vårt eget försvar.

Ni har alla valt att ta risker för att värna andras säkerhet och Sveriges intressen. Ni har varit ifrån vänner och familj under långa perioder. Det är en djupt oegennyttig handling, värd uppskattning.

***

Utmaningarna i Kosovo är fortsatt betydande, men efter knappt tre år av självständighet står Kosovo gradvis mer på egna ben. Landet fortsätter sin strävan efter att stärka sin roll som ett eget land och för att bli en del av det nya Europa.

Kosovo är i flera avseenden ett mycket ungt land. Hälften av befolkningen är under 25 år.

Är man 25 år i Kosovo har man aldrig upplevt en enda dag av normalt europeiskt liv. Man är född under kommunism, har sedan sett sönderfall och inbördeskrig, Natobombningar och Kosovo stå under internationell administration. Därefter har man sett självständighetsdeklaration och periodvisa oroligheter.

Arbetslösheten i Kosovo är hög, 45 procent. Bland landets ungdomar är det en än högre andel som inte har jobb. Få saker är potentiellt farligare för stabiliteten än unga arbetslösa män.

Men säkerställ tillgång till utbildning och gradvis ökat tillträde till och delaktighet i EU, så blir såklart en ung befolkningen till en stor fördel. Kosovo är ett av få länder i Europa med tillgång till ung arbetskraft.

Bara tron på en bättre framtid kan få unga människor att vilja stanna kvar och bygga en framtid i ett av Europas fattigaste länder.

Den organiserade brottsligheten är annars ett stort och växande problem. Det utgör ett allvarligt hot mot landets politiska, ekonomiska och sociala utveckling. Unga måste kunna och vilja välja en annan väg. Annars påverkas också vi.

***

Det internationella samfundets bedömning är att säkerhetssituationen nu tillåter successiv utfasning och omvandling av den militära närvaron i Kosovo. Det är ett tecken på framgång för insatsen. Den militära närvaron, om än reducerad, kommer dock fortsatt att stå som garant för fred och säkerhet.

Det svenska bidraget till KFOR har över tiden reducerats från tidigare över 500 personer, till nuvarande 70 personer. Det sista skyttekompaniet har fullgjort sin tjänst i Kosovo.

Det svenska bidraget omvandlas nu med ökad tonvikt på uppbyggande av landets egna institutioner och säkerhetsstrukturer.

Sverige kommer att delta med samverkans- och observationsteam (LMT) i Pristina och i Gracanica och kommer att ha ledningsansvar för en regional samordningsfunktion för LMT.

Det är naturligt att Sverige i allt större utsträckning bidrar till Kosovo med civila och civil-militära insatser.

***

Jag vill på mina egna och regeringens vägnar tacka er för den utmärkta insats ni har gjort i Kosovo.

Kontakt

Mikael Östlund
work 08-405 10 00