Arkiv: Mandatperioden 6 oktober 2006–4 oktober 2010

Konferens om villkoren på arbetsmarknaden för personer med funktionsnedsättning

Tisdagen den 23 februari arrangerar Arbetsmarknadsdepartementet och Socialdepartementet en nationell konferens för att diskutera om hur fler personer med funktionsnedsättning kan få jobb. Talar gör arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin och äldre- och folkhälsominister Maria Larsson. Bland talare och debattörer finns även representanter från arbetsmarknadens parter, myndigheter, organisationer och företag.

En miljon människor, eller var femte person, mellan 16 och 64 år i Sverige uppger att de har en funktionsnedsättning. För cirka hälften av dessa personer innebär det också att arbetsförmågan är nedsatt.

Syftet med konferensen är att lyfta fram nya idéer och tankar om hur fler personer med funktionsnedsättning kan få jobb. Konferensen vill även inspirera och motivera genom goda exempel. Under programpunkten Vi visar vägen! visar bland annat representanter från ICA och Max Hamburgerrestauranger sina exempel.

Bland övriga programpunkter; Handikappförbundens syn, de sociala företagens potential, behovet av anpassning av arbetsplatsen och rehabilitering. Konferensen avrundas med en paneldiskussion. Moderator är Pernilla Ström.

Tid och plats

Tid: Tisdagen den 23 februari 2010 klockan 10-16
Plats: Arbetsmarknadsdepartementet, Centralposthuset, Mäster Samuelsgatan 70, Stockholm.
Lokal: Aulan.

Pressackreditering

Anmälan till eleonor.johansson[a]employment.ministry.se senast måndagen den 22/2 kl. 17.00. Därefter, kontakta statsrådens pressekreterare.

Vänligen medtag presslegitimation till konferensen.

Kontakt

Agnes Palinski
Pressekreterare
work 08-405 10 00
Niclas Thorselius
Pressekreterare hos Maria Larsson