Från och med
 -
Till och med
Visar 61-70 av de 242 senaste notiserna
Bild från livsmedelskontroll. Foto: Livsmedelsverket En inspektör från Livsmedelsverket utför en inspektion på ett större mejeri. Foto: Livsmedelsverket

Vägen till en lyckad livsmedelskontroll

Kommunikation, delaktighet och helhetssyn är viktiga komponenter för en en lyckad livsmedelskontroll. Det är några slutsatser från ett rundabordssamtal som Landsbygdsdepartementet anordnade kring livsmedelskontroll mellan berörda yrkesgrupper inom livsmedelssverige. Här diskuterades bland annat vad som krävs för en lyckad kontroll med utgångspunkt från rapporten "Det goda mötet - goda exempel från livsmedelskontrollen".

Svenska framgångar i Culinary Olympics

Svenska juniorkockslandslaget Svenska juniorkockslandslaget som fick guld för det varma bordet. Foto: Ami Hovstadius

Det svenska kocklandslaget tog hem två guld i samband med Culinary Olympics i tyska Erfuhrt som avslutades på onsdagen. Att ta hem två guld, i såväl varma som kalla bordet, har inget annat landslag lyckats med i OS tidigare. Sverige hade stor framgång även i andra klasser med guld till Juniorkocklandslaget för det varma bordet, silvermedalj till Skåne Kulinar i regionala klassen och silvermedalj till Sveriges skolkockar.

Gotländska får Gotländska får. Foto: Regeringskansliet

Gotland är Matlandethuvudstad 2013

Nästa år axlar Gotland titeln som Årets Matlandethuvdstad 2013. Från åtta fina finalistbidrag har Expertrådet valt ut Gotland som vinnare av Årets Matlandethuvudstad 2013. På en hedrande andraplats kommer Malmö och på delad tredjeplats kommer Borgholm och Södertälje. Landsbygdsminister Eskil Erlandsson kommer att dela ut priset till vinnaren vid en ceremoni i januari nästa år. Göteborg är Årets Matlandethuvudstad under hela 2012.

Årets uppstickare 2012 blev företaget Qibbla Halal. Namir Zetali, vice vd på Qibbla Halal, tog emot priset. Foto: Regeringskansliet

Qibbla Halal är Årets uppstickare

Landsbygdsminister Eskil Erlandsson delade på onsdagskvällen ut livsmedelspriset Årets Uppstickare 2012 till Qibbla Halal på Matlandetkonferensen i Borgholm. Priset Årets Uppstickare delas ut till livsmedelsföretag som gör hälsosamma, innovativa och högförädlade produkter av svenska råvaror. Ett krav är att företaget har ökat sin omsättning och har visat stadigt positiva resultat de senaste tre åren. Landsbygdsdepartementet, LRF och Livsmedelsföretagen står bakom priset.

Det kokar på Matlandetkonferensen

Ta del av en webbfilm från Matlandetkonferensen 2012 som tar upp frågan hur svenska råvaror ska bli mer attraktiva. Här kan du se Helena Jonsson, ordförande i LRF och landsbygdsminister Eskil Erlandsson berätta vad de tror krävs för att stärka den svensk primärproduktion. Möt även bonden Jörgen Andersson från Fjällbete i Åredalen.

Maria Forshuvud, Svenskt kött

Fyra röster från Matlandetkonferensen


Under årets Matlandetkonferens passade vi på att fråga några av konferensdeltagarna vilken fråga de tycker är viktigast för Matlandet Sverige.
Anna-Karin Landin, matkonsult på Hushållningssällskapet Örebro/Västmanland.

Tre goda exempel i praktiken


Genom medel från Matlandet Sverige har många fått chansen att starta olika projekt. Här är tre goda exempel som visar på bredden av Sverige - det nya matlandet.
Äpplen

Nytt från Sverige - det nya matlandet

Nu finns ett nytt nyhetsbrev ute om Sverige - det nya matlandet. Nyhetsbrevet tar bland annat upp budgeten för 2013, att finalister är utsedda i tävlingen Årets Matlandethuvudstad och att en världskongress för matturism hålls i Göteborg nästa år.

Finalister utsedda till Årets Matlandethuvudstad 2013

De åtta finalisterna till Matlandethuvudstad 2013 är: Borgholm, Gotland, Halmstad, Kristianstad, Malmö, Skellefteå, Södertälje, Vara.
- Vi har fått in många bra nomineringar i år, och nu har vi valt ut de åtta bästa. Senare i höst kommer vi att utse vinnaren som får äran att vara Matlandethuvudstad 2013, säger landsbygdsminister Eskil Erlandsson.
Totalt har 13 nomineringar skickats in, varav fem kom från Skåne. Göteborg är Matlandethuvudstad 2012, och Östersund hade titeln 2011.

Matverk 2013 - skapar nya matprodukter

Hans Naess, matlandetambassadör Hans Naess, en av initiativtagarna till Matverk 2013. Foto: Regeringskansliet.

Produktutvecklingstävlingen Matverk 2013 organiseras nu för fullt runt om i Sveriges landskap. Olika lag sammansatta av kockar, råvaruproducenter och förädlare tävlar mot varandra och de produkter som lagen presenterar bedöms av en jury. En av de drivande krafterna bakom Matverk 2013 är matlandetambassadören Hans Naess.

Eskil Erlandsson smakar på Västernorrland

Fredagen den 7 september inviger Landsbygdsminister Eskil Erlandsson eventet Smaka på Västernorrland i Kramfors. Lokalproducerat mat och lokalt mathantverk lyfts fram på eventet Smaka på Västernorrland i Kramfors. Förutom att inviga kalaset talar Eskil Erlandsson om regeringens satsning på Sverige - det nya matlandet. Matlandetambassadören i Ångermanland, Kerstin Kårén, finns också på plats under dagen.

Eskil får Livsmedelspriset. Eskil Erlandsson och Johan Ununger ordförande i Livsmedelsföreningen. Foto: Regeringskansliet

Eskil Erlandsson får livsmedelspris

Landsbygdsminister Eskil Erlandsson får Livsmedelspriset 2012, ett pris som Livsmedelsföreningen årligen delar ut till en person som inspirerat och utvecklar livsmedelsnäringens konkurrenskraft.

- Jag är mycket glad över utmärkelsen, men kanske framförallt över att min och regeringens satsning på Matlandet Sverige uppskattas så mycket av branschen. Jag tar med mig juryns motivering och lovar att arbeta vidare med att öka den svenska livsmedelsnäringens konkurrenskraft, säger landsbygdsminister Eskil Erlandsson.