Reportage, 25 april 2012

Samarbete är en framgångsfaktor på Lida gård

Den 25 april besökte Eskil Erlandsson Sörmland under sin bonderesa. Han stannade till hos Henrik Gustafsson som driver Lida Gård&Maskin på Fogdön strax utanför Strängnäs.

Henrik Gustafsson och Eskil Erlandsson. Foto: Anna-Karin Nyman Henrik Gustafsson visar upp sin gård för Landsbygdsminister Eskil Erlandsson. Foto: Anna-Karin Nyman

Sedan 1997 driver Henrik Gustafsson Lida gård på Fogdön strax utanför Strängnäs. På gården bedrivs jordbruk med växtodling och skogsbruk men också en omfattande entreprenadverksamhet. Gården är en del av ett fullt utvecklat samarbete mellan fyra växtodlingsgårdar på Fogdön som idag brukar 1120 hektar gemensamt. Produktionsinriktningen är modern växtodling med fokus på vete. Därutöver odlas korn till utsäde och whiskymalt, höst och våroljeväxter samt grynhavre.

- Innan vi började samarbeta var detta fyra gårdar med varsin maskinpark. På kort tid har verksamheten omvandlats till en effektiv och modern maskinkjedja, säger Henrik Gustafsson.

För att kunna anställa personal på åretruntbasis bedriver Henrik Gustafsson även entreprenadverksamhet med maskintjänster samt service och försäljning av maskiner. Totalt sysselsätter verksamheten fem personer på heltid samt ytterligare tre till fyra personer under växtodlingssässong.

Vad är drivkraften för dig i ditt arbete som lantbrukare?

- Drivkraften är att producera livsmedel med hög kvalitet på ett så effektivt sätt som möjligt utan att göra avkall på slutresultatet. Vi vill också skapa en bra arbetsmiljö för våra anställda och vara en attraktiv åretruntarbetsplats.

Vad tycker du om regeringens satsning på Sverige - det nya matlandet?

- Jag tycker att det finns mycket som är positivt med matlandet som till exempel att skolmaten ska bli bättre och att restauranger och skolkök använder lokala råvaror av god kvalité. Sen kan jag uppleva att produktionsjordbruket hamnar lite på sidan om det småskaliga - trots att förutsättningarna för att skapa jobb på landsbygden är störst här. Min uppfattning är att vi behöver både storskaligt och småskaligt för att hålla landsbygden levande.

Vad tycker du att Eskil ska tänka på i fortsatta arbetet med Sverige - det nya matlandet?

- En stor utmaning är att få konsumenten att titta mer på kvalitet än på prislappen så att bonden får mer betalt för sina produkter.

Ansvarigt statsråd

Ansvarigt departement