Arkiv: Mandatperioden 6 oktober 2006–4 oktober 2010

Åsa Torstensson bjuder in till Bredbandsforum

Regeringen beslutade i mars att tillsätta ett Bredbandsforum i syfte att främja utbyggnaden av bredband i hela landet. Infrastrukturminister Åsa Torstensson utsågs till forumets ordförande.

I dagarna har en inbjudan gått ut till ett tiotal företag och organisationer att medverka i den styrgrupp som kommer att leda Bredbandsforum. Bland de inbjudna återfinns Godgame, SVT, Konsumenternas tele- och Internetbyrå, Ice.net, IT&Telekomföretagen, Svenska stadsnätföreningen, AC-Net, Sveriges kommuner och landsting, Post- och telestyrelsen, Telenor och TeliaSonera. Det första styrgruppsmötet kommer att hållas i juni.

- Det ska bli spännande att äntligen få starta upp arbetet med Bredbandsforum. Med de företag och organisationer som jag bjudit in tror jag att Bredbandsforum får en sammansättning där olika perspektiv och intressen blir representerade. Det skapar i sin tur förutsättningar för en konstruktiv dialog och samverkan, säger infrastrukturminister Åsa Torstensson.

Ingår i bredbandsstrategin

Bredbandsforum är en del i genomförandet av regeringens bredbandsstrategi. Syftet är att hitta konstruktiva lösningar som bidrar till en ökad samverkan om utbyggnad av bredband för att nå målen som anges i regeringens bredbandsstrategi. Bredbandsforum organiseras med en styrgrupp som kan tillsätta arbetsgrupper som fokuserar på en särskild sakfråga som bedöms som prioriterad. Som stöd i Bredbandsforums arbete har ett administrativt kansli inrättats hos Post- och telestyrelsen (PTS).

- Jag är oerhört glad över alla som hört av sig och vill bidra i forumets arbete. Det är detta breda engagemang som ger oss möjligheter att tillsammans ge Sverige Bredband i världsklass och alla hushåll och företag goda möjligheter att använda sig av elektroniska samhällstjänster och service via bredband, säger Åsa Torstensson.

Kontakt

Kenneth Hultgren
Pressekreterare hos Åsa Torstensson
Christina Henryson
Departementssekreterare
08-405 40 56