Pressmeddelande
10 juni 2010
Socialdepartementet
Lagrådsremiss om en effektivare narkotika- och dopningslagstiftning
Genom handel via Internet har det blivit lättare att komma över droger. Utbudet är omfattande och marknadsföringen är riktad mot ungdomar, som utan omgivningens vetskap kan beställa hem preparaten. Resultatet är missbruk, personskador och dödsfall. För att få snabbare och skarpare verktyg mot droghandeln är det nödvändigt med en effektivare lagstiftning. Det säger äldre- och folkhälsominister Maria Larsson (KD) med anledning av en ny lagrådsremiss som beslutats av regeringen.
I lagrådsremissen föreslås en ny lag om förstörande av vissa farliga substanser. En polisman eller tulltjänsteman som påträffar en misstänkt substans ska kunna omhänderta denna i avvaktan på åklagares beslut i frågan om förstörande. Syftet är att förhindra spridningen av farliga substanser som är på väg att klassificeras som narkotika eller hälsofarlig vara.
Själva bevakningen och utredningen av nya missbruksmedel som säljs måste också förbättras. Folkhälsoinstitutet behöver få en mer aktiv och offensiv roll. FHI får därför en förordningsreglerad rätt att köpa in varor som saluförs på bland annat Internet för att låta analysera dem i syfte att undersöka innehåll och aktiv substans. I den mån substanser faller inom Läkemedelsverkets ansvarsområde, gäller samma regelverk för Läkemedelsverket.
I lagrådsremissen föreslås att straffmaximum för grovt dopningsbrott höjs från fängelse i fyra år till fängelse i sex år. Användningen av dopningsmedel kan leda till allvarliga fysiska, psykiska och sociala problem. Det finns ett nära samband mellan bruk av narkotika och bruk av dopningsmedel och skadeeffekterna är delvis desamma. Det finns ett samband mellan ökad aggressivitet, våldbenägenhet och dopningsmissbruk. Det är även väl känt att missbruk av dopningsmedel förekommer i kriminella kretsar. Det finns därmed all anledning att se allvarligt på missbruk av dopningsmedel.
Regeringen föreslår vidare att substanserna 1,4-butandiol och GBL narkotikaklassas men med en fortsatt reglerad möjlighet till hantering för industriella ändamål. Ett tillstånd att hantera GBL och 1,4-butandiol kommer att vara förenat med villkor om exempelvis förvaring, redovisning och kontroll.
Kontakt
Amanda RafterPressassistent
Henrik Kjellberg
Politiskt sakkunnig
08-405 33 60
e-post till Henrik Kjellberg

