Svensk matinspiration till utlandsmyndigheterna

Onsdagen 9 november lanserade handelsminister Ewa Björling en svensk receptsamling. Den ska guida och inspirera kockar som arbetar på svenska utlandsmyndigheter världen över och är en del av matsatsningen Sverige - det nya matlandet. Genom maten ska Sverige marknadsföras och i förlängningen är förhoppningen ökad sysselsättning och export.

Ewa Björling och kocken Paul Svensson provar hur en bit Sverige kan smaka. Foto: Julia Servenius/UD

Deltagarna på lanseringen bjöds på rätter från kokboken som tillagats av krögaren Paul Svensson. Dessutom berättade två representanter från Grythyttan vid Örebro Universitet om den nystartade tioveckorsutbildningen The embassy meal and the diplomatic presentation. En kurs som lär studenterna hur man kan laga, presentera och duka upp för en måltid som ska representera Sverige i utomlands. Kursen är framtagen av skolan tillsammans med UD.

- Vi har som ni vet runt 100 ambassader och konsulat i världen, alla de ska bli platser för att marknadsföra svensk mat, sa Ewa Björling när hon höll sitt anförande.

Matsatsningen är en del i handelsministerns ambition att fördubbla den svenska exporten till 2015, och dessutom en del i målet att skapa 20 000 nya jobb till år 2020. En ökad export av jordbruksprodukter och mat skulle leda till ökad tillväxt och därmed fler jobbtillfällen.

Idag utgör mat 4,7 procent av den totala svenska exporten och 2010 exporterades matprodukter för 54 miljarder kronor. När svensk mat når bredare kretsar förstärker det förhoppningsvis Sverigebilden, vilket kan öka intresset för vårt land som turistmål.

Receptsamlingen, som är internetbaserad, har producerats av Svenska institutet på uppdrag från Utrikesdepartementet. Recepten är framtagna i samverkan mellan ledande svenska kockar, Swedish Menu och Örebro universitet/Grythyttan. Ewa Björling har själv medverkat rent kulinariskt genom att bidra med recept på sina favoritsnacks, bland annat kycklinglever med aprikos och kräftröra med ost och kummin.

Under seminariet fick Ewa Björling frågan om utlandsmyndigheternas budget. Alla har inte råd att anställa professionella kockar, särskilt inte de mindre myndigheterna.

- Det är självklart lättare för de större utlandsmyndigheterna, men tanken är att recepten ska ge inspiration på olika nivåer. På något sätt kan man alltid få in en smak av Sverige, även om man har begränsade resurser, svarade handelsministern.