Statsministern och statsråden i Sveriges regering

Bildrättigheter

Alla bilder på regeringens webbplats är upphovsrättsligt skyddade.

Fotografierna i bildarkivet får användas fritt för redaktionella ändamål, men får inte ändras utan Regeringskansliets tillstånd och får inte användas på ett sätt som kan vara kränkande för upphovsmannen. Fotografierna får inte användas kommersiellt.

Uppge alltid fotografens namn vid publicering.

Regeringen på Leijonbacken

Foto: Martina Huber/Regeringskansliet

Sveriges regering - gruppbild, högupplöst

Oktober 2014

Porträttbild på Stefan Löfven

Foto: Martina Huber/ Regeringskansliet

Stefan Löfven

Statsminister
oktober 2014

Aida Hadzialic

Kristian Pohl/Regeringskansliet

Aida Hadzialic

Gymnasie- och kunskapslyftsminister
december 2014

Alice Bah Kuhnke

Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Alice Bah Kuhnke

Kultur- och demokratiminister
december 2014

Anna Johansson

Foto: Kristian Pohl/ Regeringskansliet

Anna Johansson

Infrastrukturminister
november 2014

Annika Strandhäll

Foto: Kristian Pohl/ Regeringskansliet

Annika Strandhäll

Socialförsäkringsminister
november 2014

Ardalan Shekarabi

Foto: Kristian Pohl/ Regeringskansliet

Ardalan Shekarabi

Civilminister
november 2014

Gabriel Wikström

Foto: Kristian Pohl/ Regeringskansliet

Gabriel Wikström

Folkhälso-, sjukvårds- och idrottsminister
november 2014

Gustav Fridolin

Kristian Pohl/Regeringskansliet

Gustav Fridolin

Utbildningsminister
december 2014

Helene Hellmark Knutsson

Foto: Kristian Pohl/ Regeringskansliet

Helene Hellmark Knutsson

Minister för högre utbildning och forskning
november 2014

Ibrahim Baylan

Kristian Pohl/Regeringskansliet

Ibrahim Baylan

Energiminister
december 2014

Isabella Lövin

Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Isabella Lövin

Biståndsminister
november 2014

Kristina Persson

Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Kristina Persson

Minister för strategi och framtidsfrågor samt nordiskt samarbete
november 2014

Magdalena Andersson

Foto: Kristian Pohl/ Regeringskansliet

Magdalena Andersson

Finansminister
november 2014

Margot Wallström

Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Margot Wallström

Utrikesminister
november 2014

Mehmet Kaplan

Foto: Kristian Pohl/ Regeringskansliet

Mehmet Kaplan

Bostads- och stadsutvecklingsminister
november 2014

Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Mikael Damberg

Närings- och innovationsminister
december 2014

Morgan Johansson

Foto: Kristian Pohl/ Regeringskansliet

Morgan Johansson

Justitie- och migrationsminister
november 2014

Porträtt på Per Bolund

Kristian Pohl/Regeringskansliet

Per Bolund

Finansmarknads- och konsumentminister
december 2014

Peter Hultqvist

Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Peter Hultqvist

Försvarsminister
december 2014

Sven-Erik Bucht

Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Sven-Erik Bucht

Landsbygdsminister
november 2014

Porträtt på Ylva Johansson

Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Ylva Johansson

Arbetsmarknadsminister
december 2014

Porträtt Åsa Regnér

Foto: Sören Andersson/Regeringskansliet

Åsa Regnér

Barn-, äldreminister och jämställdhetsminister
oktober 2014

Åsa Romson

Foto: Martina Huber/Regeringskansliet

Åsa Romson

Klimat- och miljöminister (vice statsminister)
oktober 2014