Regeringens nyhetsbrev: Toppmöte om tillväxtfrågor i Stockholm
6 februari 2012
Toppmöte om tillväxtfrågor i Stockholm
Foto: Johner
I veckan träffas nio nordeuropeiska statsministrar i Stockholm. De ska utbyta erfarenheter och diskutera hur man kan uppnå långsiktigt hållbar tillväxt vid sidan om den akuta ekonomiska krishantering som har präglat Europa de senaste åren. Det är dags för toppmötet Northern Future Forum.
Informella diskussioner
Den 8-9 februari samlas regeringscheferna för de nordiska och baltiska länderna samt Storbritannien i Stockholm. Två tillväxtfrågor står i fokus: kvinnors företagande och ledarskap samt äldre på arbetsmarknaden. I sin delegation har varje statsminister med sig en handfull externa experter - företagare, akademiker och praktiker med erfarenhet av de två ämnen som ska diskuteras. Tillsammans ska statsministrarna och experterna prata om gemensamma framtidsutmaningar, utbyta erfarenheter och under informella former diskutera hur man kan nå långsiktigt hållbar tillväxt.
Äldre och kvinnor i fokus
Inför mötet anordnar Regeringskansliet två seminarier: ett om livet efter 65, och ett om kvinnor på ledande positioner. Syftet är att öka uppmärksamheten ytterligare kring de två frågor som ska diskuteras, och att lyfta fram tankar och idéer som skulle kunna bli inspel till diskussionerna under toppmötet.
Tisdag den 7 februari bjuder regeringens framtidskommission in till frukostseminariet"Bortom 65: Strategeier för förnyade chanser på arbetsmarknaden". Just utmaningen med en åldrande befolkning är inte bara en av huvudfrågorna för Northern Future Forum; den är också en av de framtidsutmaningar som Framtidskommissionen fram till mars 2013 ska titta närmare på, fast i ett svenskt perspektiv.
Dagen därpå, den 8 februari, anordnar Regeringskansliet seminariet "Hur blir fler kvinnor chefer?" för att uppmuntra till diskussion om vad som krävs för att få fler kvinnor på ledande positioner. Näringsminister Annie Lööf och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni deltar, tillsammans med närmare 150 kvinnliga chefer från olika delar av svenskt näringsliv.
Följ Northern Future Forum
Både seminariet om livet efter 65 och toppmötet den 8-9 februari sänds live på regeringen.se. Du kan också följa mötet på twitter, och gå med i mötets LinkedIn-grupp.
103 33 Stockholm
08-405 10 00
e-post till regeringen
Tidigare nyhetsbrev
-
15 maj 2012
Regeringens nyhetsbrev: Längre liv, längre arbetsliv -
20 april 2012
Regeringens nyhetsbrev: Stockholm+40 - internationell konferens om hållbarhet och innovation -
17 april 2012
Regeringens nyhetsbrev: Stockholm Internet Forum - för global social, ekonomisk och politisk utveckling -
13 april 2012
Regeringens nyhetsbrev: För jobb och välfärd - motverka krisen och skapa bättre villkor -
4 april 2012
Regeringens nyhetsbrev: Bidra till regeringens innovationsstrategi

