Insatser för ungdomar

Jobbgaranti för ungdomar

Jobbgaranti för ungdomar är ett paraplyprogram som infördes 1 december 2007 och vänder sig till ungdomar som har fyllt 16 men inte 25 år och som varit arbetslösa och inskrivna hos Arbetsförmedlingen under en period om sammanlagt tre av fyra månader.

Inom jobbgarantin för ungdomar erbjuds i första hand ett intensifierat stöd med fördjupad kartläggning, studie- och yrkesvägledning samt jobbsökaraktiviteter med coachning. Ungdomar kan också erbjudas insatser som arbetspraktik, arbetslivsinriktad rehabilitering och stöd vid start av näringsverksamhet. Arbetslösa ungdomar ska kunna ta korta tillfälliga jobb utan att riskera att därigenom inte omfattas av jobbgarantin. Det är därför tillåtet att arbeta en månad inom en fyramånadersperiod och ändå omfattas av jobbgarantin för ungdomar.

Tidiga insatser för ungdomar

Från och med 1 februari 2012 tillåts unga som har fyllt 18 men inte 25 år och som bedöms riskera långvarig arbetslöshet ta del av programinsatser innan de anvisas till jobbgarantin för ungdomar. Till hjälp för bedömningen av vilka som kan komma i fråga för tidiga insatser används ett så kallat förenklat profileringsverktyg.

Jobbgaranti för ungdomar i kombination med studier

Deltagare i jobbgarantin för ungdomar som har fyllt 20 år har möjlighet att delta i jobbgarantin på deltid, för att under resterande tid studera inom den kommunala vuxenutbildningen (komvux) eller svenska för invandrare, sfi. Åtgärden syftar till att öka motivationen för studier, tydliggöra utbildningens betydelse på arbetsmarknaden och bidra till att deltagarna i högre grad väljer att studera på heltid.

Folkhögskolesatsningen

Arbetslösa ungdomar som inte avslutat sin grund- eller gymnasieutbildning har det svårare på arbetsmarknaden än ungdomar som avslutat gymnasieskolan. Det är viktigt att motivera dessa ungdomar att återgå till utbildning.

Folkhögskolesatsningen är en tillfällig insats till och med 2013, som vänder sig till arbetslösa ungdomar (15-24 år) som saknar fullständig grund- eller gymnasieutbildning. Satsningen syftar till att öka deltagarnas motivation att återgå till och avsluta sin reguljära utbildning. Denna insats är tillgänglig för målgruppen från och med den första dagen i arbetslöshet.

Höjt studiemedel för ungdomar

Arbetslösa ungdomar mellan 20 och 24 år som saknar fullständig grundskole- eller gymnasieutbildning och som är inskrivna i någon av garantierna kan påbörja studier med den högre bidragsnivån, för att komplettera sina betyg vid komvux under högst tre år.

Den högre bidragsnivån kan endast lämnas för studier som påbörjas under 2011 eller 2012 och lämnas till dess att slutbetyg erhålls på antingen grundskole- eller gymnasienivå, dock längst under tre år.

Stöd till start av näringsverksamhet

Ett sätt för unga att komma in på arbetsmarknaden kan vara att starta eget företag. Därför kan deltagare inom jobbgarantin för ungdomar, som har fyllt 20 år, ta del av stödet för start av näringsverksamhet. Det ekonomiska stöd som lämnas är ett så kallat aktivitetsstöd och kan fås i upp till sex månader.

Arbetslivsinriktad rehabilitering

Den som är ung och exempelvis har varit borta från arbetsmarknaden på grund av sjukdom, eller som har funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga, kan få arbetslivsinriktad rehabilitering inom jobbgarantin för ungdomar. Detta innebär att ungdomar inom garantin kan ta del av de tjänster och den specialkompetens som finns inom Arbetsförmedlingens arbetslivsinriktade rehabilitering och de insatser som finns inom ramen för detta.

Halverade socialavgifter för ungdomar

För att underlätta för unga att komma in på arbetsmarknaden och få arbetslivserfarenhet har regeringen halverat socialavgifterna, det vill säga arbetsgivaravgifterna och egenavgifterna, för personer under 26 år. Det gäller alla unga, inte bara dem som har varit arbetslösa.

Nystartsjobb

Insatsen nystartsjobb infördes den 1 januari 2007. En arbetsgivare kan anställa en ung person som har varit arbetslös i minst sex månader med nystartsjobb. Det innebär en ekonomisk nedsättning motsvarande arbetsgivaravgiften i, som längst, ett år.

Allmän visstidsanställning

Lagen om anställningsskydd ändrades 2007, vilket har gjort det enklare att anställa en person för viss tid. Så kallade ALVA-anställningar på maximalt två år infördes. Tidsbegränsade anställningar kan fungera som en väg in på arbetsmarknaden för unga personer som har liten eller ingen arbetslivserfarenhet.

Sänkt restaurangmoms

Sedan 1 januari 2012 har restaurangmomsen halverats. Arbete inom restaurangnäringen är för många ungdomar en första kontakt med arbetsmarknaden och sänkningen av momsen kan därför väntas leda till att fler ungdomar får arbete inom branschen.