Pressmeddelande
7 juni 2012
Socialdepartementet
Lagrådsremiss med åtgärder mot fusk och överutnyttjande inom assistansersättningen
I dag beslutade regeringen om en lagrådsremiss med förslag för att motverka fusk och överutnyttjande.
- Det är mycket angeläget att bevara förtroendet för assistansersättningen som en pålitlig och hållbar förmån. Genom åtgärderna i lagrådsremissen kan vi stävja fusk och överutnyttjande, utan att förändra assistansens grundläggande - och mycket uppskattade - fokus på rättigheter och deltagande i samhällslivet. Ändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2013. Det säger barn- och äldreminister Maria Larsson.
Förslagen i korthet:
- I lagrådsremissen föreslås att tillstånd ska få meddelas endast den som visar sig lämplig att bedriva verksamhet enligt LSS. Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer ska få meddela föreskrifter om tillståndsprövningen.
- Socialstyrelsens tillsyn ska även omfatta tillståndshavares lämplighet utifrån de krav som ställs. Tillståndshavare ska vara skyldiga att tillhandahålla all den assistans som den enskilde är i behov av. Tillstånd får återkallas om denna skyldighet inte efterföljs, eller om tillståndshavaren inte uppfyller lämplighetskraven som ställs för att beviljas tillstånd.
- Vidare föreslås att assistansersättning endast ska få betalas ut till den försäkrade, till kommunen eller till tillståndshavare. Vissa krav föreslås i fråga om de assistenter som anlitas för att utföra personlig assistans.
- Det föreslås att Socialstyrelsen ska ha rätt att utföra tillsynsinspektion i bostaden när assistans utförs av någon som är närstående till eller lever i hushållsgemenskap med den assistansberättigade, och som inte är anställd av kommunen. Försäkringskassan respektive kommunen ska under samma förutsättningar ha rätt att besöka den assistansberättigade för att utreda behovet av assistans. Om myndigheterna utan giltig anledning vägras tillträde till bostaden vid ett flertal tillfällen får det ekonomiska stödet eller assistansersättningen dras in eller sättas ned. Samtidigt föreslås ett upphävande av nuvarande bestämmelser som säger att ersättning som en person själv lämnar till någon som han eller hon lever i hushållsgemenskap med inte anses som kostnad för personlig assistans.
- Vidare föreslås att den (förutom den försäkrade) som har tagit emot utbetalning av assistansersättning, ska kunna bli skyldig att återbetala ersättningen. En förmyndare ska som huvudregel vara skyldig att återbetala ersättning i stället för en försäkrad som är under 18 år.
- Det föreslås anmälningsskyldighet för kommunen till Försäkringskassan i fråga om vissa beviljade insatser samt då det finns anledning att anta att assistansersättning används för annat än personlig assistans.
- Såväl kommunen som Försäkringskassan ska anmäla till Socialstyrelsen om det finns anledning att anta att ett tillstånd att bedriva verksamhet med personlig assistans kan ifrågasättas. Skatteverket ska på Försäkringskassans begäran lämna sådana uppgifter om assistenter och assistansanordnare som behövs för kontroll av användningen av assistansersättning.
- Arbetsgivare föreslås bli skyldiga att lämna sådana uppgifter till kommunen och Försäkringskassan om anställda assistenter som krävs för kontroll av att vissa förutsättningar för ersättning är uppfyllda. Försäkringskassan ska få göra förfrågningar hos assistansanordnare när det behövs för bedömningen av frågan om ersättning.
- En assistansanordnare som har tagit emot utbetalning av assistansersättning ska vara skyldig att anmäla ändrade förhållanden som denne har kännedom om. Regeringen föreslår också att Försäkringskassan ska kunna begära att en försäkrad deltar i utredning för bedömning av behovet av hjälp i den dagliga livsföringen.
- Regeringen har bl.a. efter remissynpunkter avstått från att föra fram vissa av de förslag som utredningen lämnade. Det gäller förslaget om att ersättning inte ska lämnas när assistans utförs av en person som i egenskap av god man, förvaltare eller ombud samtidigt företräder en assistansberättigad som fyllt 18 år. Regeringen föreslår heller inte att regler bör införas om att den som är vårdnadshavare för ett barn som omfattas av personkretsen i LSS ska vara skyldig att se till att barnet får den vård, habilitering och utbildning som står till buds, även om ekonomisk ersättning begärs för personlig assistans. Dessa frågor ska beredas vidare inom ramen för uppdrag till Socialstyrelsen.
Kontakt
Marcus JonssonPressekreterare hos Maria Larsson
08-405 50 65
070-382 47 78
e-post till Marcus Jonsson

