Tal
Statssekreterare Erik Thedéen 26 april 2012
Peter Norman, Finansmarknadsminister
Erik Thedéens anförande vid Apoteket AB:s årsstämma
Det talade ordet gäller.
Jag skulle vilja inleda med att säga att Apoteket AB är ett av de större statliga bolagen och det största på apoteksmarknaden i Sverige. Apotekets verksamhet har stor betydelse för många människor i Sverige, och för staten som ägare är det av utomordentlig betydelse att Apoteket AB är ett välskött och välfungerande företag.
Den 15 mars överfördes förvaltningsansvaret för Apoteket AB från Socialdepartementet till Finansdepartementet. Överföringen av Apoteket AB från Socialdepartementet till Finansdepartementet har sin grund i dels den dedikerade bolagsstyrningskompetens som finns på Fi men kanske främst i frågan om att särskilja ägarfrågor från reglering och tillsyn.
För att undvika intressekonflikter hanterar bolagsenheten på finansdepartementet förvaltningen av bolaget medan bl.a. tillsyn och reglering av apoteksmarknaden är separerad och fortsatt handläggs av Socialdepartementet.
Ägaranvisningen för Apoteket AB innehåller ett antal kvarvarande uppdrag/begränsningar som kompletterar bolagsordningen, ägarpolicyn och det ekonomiska värdeskapandet. Syftet är att säkerställa en välfungerande marknad och läkemedelsförsörjning fram till att marknadslösningar för dessa uppdrag finns. Socialdepartementet har dessutom ansvaret för att följa utvecklingen av dessa funktioner på marknaden och ta fram lösningar som hanterar dem långsiktigt.
Ett antal frågor har ansetts nödvändiga att fortfarande reglera genom en direkt ägaranvisning till bolaget. Apoteksombuden är en sådan fråga där det är viktigt för läkemedelsförsörjningen i landet att Apoteket AB under en period tar fortsatt ansvar för sina befintliga ombud, i den utsträckning de efterfrågas. Även i frågan om att tillhandahålla dosdispensering kommer Apoteket att ha ett fortsatt ansvar. En annan viktig fråga i ägaranvisningen utgörs av marknadsandelsbegränsning samt utvärderingen av denna.
Regeringen har identifierat behov av att förnya den andelsbegränsning som sattes i och med omregleringen. Den ursprungliga begränsningen har i vissa fall tolkats som att det skulle gälla antalet apotekstillstånd på marknaden och inte omsättningen. Det har dock uppenbart funnits en oklarhet om vad som verkligen åsyftades och som bör rättas till.
Argumenten för en fortsatt begränsning är bl.a. den starka ställning och varumärke som Apoteket AB har på öppenvårdsmarknaden och problemen för konkurrenterna att därigenom etablera en lönsam konkurrens om Apoteket AB växer sig för stor.
Syftet med en marknadsandelsbegränsning är att det kopplas ihop med ett etableringsförbud. Om Apoteket AB marknadsandel överstiger den satta gränsen så ska bolaget inte kunna nyetablera butiker.
Ägaren kommer ansvara för att mätningarna genomförs och kommuniceras kvartalsvis. Det är viktigt att dessa mätningar går att göra på ett tydligt, transparant och snabbt sätt så att Apoteket och övriga marknaden vet vad man har att förhålla sig till. Av denna anledning bygger marknadsandelsberäkningen på försäljningen av förskrivna och receptfria läkemedel. Handelsvaror exkluderas däremot då det skulle kunna medföra vissa mätproblem och därmed bidra till en osäkerhet i uppföljningen.
Begränsningen avseende nyetablering av öppenvårdsapotek gäller till och med den 30 april 2014. Därefter behöver en ny bedömning göras, men målsättningen är att Apoteket ska kunna verka på konkurrensneutrala villkor och där alla aktörer tar ansvar för en väl fungerande apoteksmarknad i Sverige.
Apoteket skiljer sig åt från de flesta statligt ägda bolagen genom att de, utöver värdeskapande, har dessa uppdrag och begränsningar att förhålla sig till, samtidigt som de verkar på en konkurrensutsatt marknad. Förhållandet mellan att skapa värde och ta ett marknadsansvar är viktigt, och jag skulle därför vilja säga några ord om hur vi som ägare ser på det.
Regeringens målsättning med omregleringen av apoteksmarknaden var en väl fungerande marknad där små och stora aktörer kan etablera sig, där konkurrens sker på samma villkor, där det finns en säker och hållbar läkemedelsförsörjning, och där konsumenterna har god tillgänglighet och service. Även framgent kommer Apoteket att ha en viktig roll att spela som en stark aktör som ska bidra till att målen med omregleringen uppnås. Uppdraget i ägaranvisningen är en del av detta. Men genom att utöver uppdraget agera ansvarsfullt med avseende på omregleringen, stärker Apoteket också sitt varumärke, vilket i sin tur skapar långsiktigt värde.
Ett annat sätt Apoteket och ägarna bidrar till att målen med avregleringen uppnås, är att tillse att verksamheten är lönsam och att värde skapas långsiktigt. Detta påverkar förutsättningarna på marknaden, eftersom en sund och lönsam marknad skapar förutsättningar för hållbart effektiv konkurrens. Därför är också arbetet med att sätta och följa upp ekonomiska mål viktigt för att verka för marknadens bästa, såväl som bolagets bästa.
För staten som ägare finns det skäl att löpande se över hur vi definierar och kommunicerar kring såväl avkastningskrav som finansiella mål. Finansmarknadsministern har påkallat en översyn av hur staten som ägare arbetar med de finansiella målen, både ifråga om process och metod. Detta har resulterat i en något reviderad process som succesivt börjar tillämpas i den statliga bolagsportföljen under 2012.
Apoteksmarknaden såväl som bolagets verksamhet har genomgått stora förändringar de senaste 2-3 åren. Staten ska som en aktiv ägare följa upp huruvida ett bolags ekonomiska mål är relevanta för dess verksamhet, förutsättningar och omvärldsförhållanden. I ljuset av detta avser ägaren att se över de ekonomiska målen för Apoteket AB. Det kommer att innefatta såväl val av lämpliga styrtal som målnivåer.
Avkastningsmålet för ett bolag bör återspegla den av ägarna förväntade avkastningen. Ett övergripande mål om värdeskapande förutsätter därmed ambitiösa avkastningsmål, som överstiger bolagens kapitalkostnad. Kapitalkostnaden ska återspegla bolagets risknivå och utgör ett golv för ägarens avkastningsmål.
Avkastningsmålet påverkas av en rad faktorer. Dessa ska tas fram efter en grundlig genomgång av företagets tillgångar och skulder, framtidsutsikter, risknivå etc. Detta är viktigt för att undvika att mål sätts som inte är rätt anpassade till verksamhetens förutsättningar. Vi kan tex. få mål som är irrelevanta - och inte följs, eller så får vi mål som följs - trots att de tex. är orealistiska högt satta. Det senare kan tvinga ledningen att ta större risker än vad som vore önskvärt för att nå upp till dessa orealistiska mål. Omvänt kan för lågt satta avkastningsmål leda till ineffektivitet och att ägarens kapital inte utnyttjas på ett optimalt sätt. Därför är det viktigt att dessa frågor diskuteras och att det görs en noggrann analys och avvägning av de ekonomiska målen.
Apoteket AB liksom många andra aktörer inom detalj- och apotekshandel binder relativt lite eget kapital i förhållande till omsättningen, vilket bidrar till att avkastningsnivåerna generellt också är högre jämfört med en del andra sektorer. Det är i detta sammanhang viktigt att utvärdera vilket avkastnings- eller lönsamhetsmått som är bäst lämpat för ett bolag som Apoteket.
En mycket viktig del av de ekonomiska målen är också målet för kapitalstrukturen, tex soliditeten, som påverkar såväl bolagets finansiella risknivå som avkastningen och investeringskapaciteten. Både målet för avkastningen och kapitalstrukturen styr till stor del i vilken utsträckning bolaget kan växa genom nyinvesteringar. Vid framtagandet av mål för kapitalstrukturen är det grundläggande att Apoteket AB inte binder mer av ägarens kapital än nödvändigt för att bedriva verksamheten på ett effektivt sätt med beaktande av bolagets framtidsutsikter och tillväxtstrategi. Det är dock viktigt att bolagets risknivå hålls på en rimlig och väl avvägd nivå.
Jag är övertygad om att de uppdrag och begränsningar som bolaget kommer att ha under ytterligare en period mycket väl kommer att kunna kombineras med ett agerande där affärsmässighet och lönsamhet också är viktiga ledord.
Avslutningsvis vill jag uttrycka att ser fram emot att följa detta i många aspekter välskötta och även uppskattade bolag och se att det tillsammans med apoteksmarknaden kan utvecklas på ett sätt som fortsätter öka nyttan för såväl konsumenterna som staten som ägare.
Tack!

