Pressmeddelande
31 maj 2012
Utrikesdepartementet
Tre nya ambassadörer och en generalkonsul
Regeringen har idag utsett nya ambassadörer till Ryssland, Afghanistan, Indien och ny generalkonsul till Shanghai.
Ryssland
Veronika Bard Bringéus har utsetts till ambassadör i Moskva. Bard Bringéus är för närvarande chef för Sveriges ständiga delegation vid organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) med ställning som ambassadör. Bard Bringéus har tidigare bl.a. tjänstgjort på ambassaderna i London, Moskva och Bonn och på statsrådsberedningen. Veronika Bard Bringéus tillträder sin nya befattning hösten 2012.
Afghanistan
Peter Semneby har utsetts till ambassadör i Kabul. Peter Semneby är för närvarande minister på UD:s enhet för säkerhetspolitik. Semneby har tidigare bl.a. tjänstgjort på ambassaderna i Moskva, Kiev och Bonn och som chef för OSSE:s mission i Lettland och chef för OSSE:s mission i Kroatien med ställning som ambassadör. Han har även tjänstgjort som EU:s särskilde representant för Sydkaukasien med ställning som ambassadör. Peter Semneby tillträder sin nya befattning hösten 2012.
Indien
Harald Sandberg har utsetts till ambassadör i New Delhi. Sandberg har tidigare bl.a. tjänstgjort på ambassaden i Seoul, delegationen i Genève, ambassaden i Washington, UD:s EU-sekretariat och dess enhet för internationell handelspolitik. Sandberg har därefter varit ambassadör i Jakarta och Seoul innan han blev chef för UD:s enhet för främjande och EU:s inre marknad. Han kommer närmast från uppdraget som UD:s personalchef. Harald Sandberg tillträder sin nya befattning sommaren 2012.
Shanghai
Viktoria Li har utsetts som generalkonsul i Shanghai. Li tjänstgör för närvarande på ambassaden i Peking. Li har tidigare bl.a. tjänstgjort på ambassaden i Zagreb, EU-representationen i Bryssel, ambassaden i Rom, UD:s enhet för folkrätt, mänskliga rättigheter och traktaträtt och UD:s Afrikaenhet. Viktoria Li tillträder sin nya befattning hösten 2012.
Kontakt
UD:s presstjänst08 405 57 30

