Sudan
UD:s reseinformation
Du hittar reseinformation om Sudan under Externa länkar
Visum till Sudan
UD svarar inte på frågor om visum till Sudan. För information om visumregler kontakta Sudans ambassad, se Externa länkar
Sveriges förbindelser med Sudan
Sverige öppnade i mars 2008 en ambassad i Sudans huvudstad Khartoum. Det svenska biståndet till Sudan under perioden 2005 - 2007 uppgick till drygt 1,1 miljard kronor, varav minst 857 miljoner som humanitärt stöd. I juni 2008 antog Regeringen en ny biståndsstrategi för perioden 2008-2011. Den inriktar det svenska stödet mot fredsbyggande och demokratisering, samt stöd till förbättringar på det sociala området, med betoning på hälsa och sjukvård. Omfattningen av det svenska bistånden till Sudan under strategiperioden förutses uppgå till 900 miljoner kronor. Därutöver tillkommer det humanitära stödet som kommer att fortsätta.
Sverige bidrar med personal till både FN:s fredsfrämjande insats UNMIS i södra Sudan samt till den hybridinsats, UNAMID, som FN och AU genomför i Darfur. Sverige engagerar sig också i de diplomatiska ansträngningarna för att få till stånd en fredlig utveckling i hela Sudan. Före detta utrikesministern Jan Eliasson har varit FN:s generalsekreterares särskilda sändebud för Darfur. Sudan har en ambassad i Stockholm.
Sudan i dag
En majoritet av Sudans befolkning lever i fattigdom. Enligt Human Development Index (data från 2005) rankas Sudan på plats 147 bland 177 av världens länder. Rika oljefyndigheter har lett till mycket god tillväxt på nationell nivå och en växande rikedom för vissa delar och sektorer av samhället, främst i städer och särskilt i området runt Khartoum. Majoriteten av de fattiga lever på landsbygden med lantbruk (jordbruk, boskapsskötsel, fiske och skog) som huvudsaklig inkomstkälla. Samtidigt växer fattigdomen även i urbana områden till följd av en ökad inflyttning.
Över 4 miljoner personer från södra Sudan har flytt från sina hem under de senaste tjugo åren. När de nu saktar börjar återvända behöver de stöd i form av skydd, rent vatten, grundläggande hälsovård och skolor. Dessutom förutses ett omfattande livsmedels- och jordbruksstöd.
Oroligheterna, osäkerheten, det mänskliga lidandet och kriminaliteten i Darfur består. De humanitära organisationernas möjlighet att hjälpa människor i nöd är beskuren av det osäkra säkerhetsläget. Konflikten i Darfur har betydande regionala implikationer med svåra humanitära konsekvenser också i grannländerna. FN:s säkerhetsråd antog den 31 juli 2007 resolution 1769 avseende UNAMID (United Nations African Union Mission in Darfur) för en initial period om tolv månader. Mandatet för UNAMID har därefter successivt förlängts.
För att en hållbar fred i hela Sudan ska kunna säkerställas krävs att situationen i Darfur också får en hållbar lösning. Alla stridigheter måste upphöra, fredsavtalet för Darfur måste implementeras och säkerhetsrådets beslut om en fredsfrämjande FN-insats respekteras.
Ett fredsavtal för östra Sudan, Eastern Sudan Peace Agreement (ESPA), undertecknades i oktober 2006. Även om antalet direkt drabbade av konflikten i östra Sudan är mer begränsat än i landets andra väpnade konflikter, är östra Sudan en i många avseenden mycket eftersatt del av Sudan och omvärldens biståndsinsatser har varit jämförelsevis begränsade. Området hyser också ett växande antal flyktingar från Eritrea.
Kort historisk bakgrund
Undertecknandet av Comprehensive Peace Agreement (CPA) i januari 2005 gjorde slut på mer än 20 års blodigt inbördeskrig mellan norra och södra Sudan som lämnade uppskattningsvis två miljoner döda och mångdubbelt fler flyktingar och internflyktingar. Förhandlingarna mellan den dåvarande regeringen i Khartoum (NCP-partiet) och SPLM (södra Sudan) för att nå fram till det övergripande fredsavtalet pågick med internationell medverkan under flera år. CPA, som de facto ger södra Sudan betydande autonomi inom den nationella enheten, utgör som helhet komplexa och tämligen heltäckande överenskommelser vad gäller politisk-demokratisk maktdelning, säkerhetsarrangemang och välfärdsfördelning.
Genomförandeperioden för CPA är fastställd till sex år (2005 - 2011) och ska avslutas med en folkomröstning i södra Sudan i vilken medborgarna ska avgöra om landets enhet ska bevaras eller södra Sudan bli helt självständigt.
Ansvarigt departement
Senaste om Sudan
-
Kommenterad dagordning, utrikesrådet den 23 januari 2012
16 januari 2012
-
Sydsudan - reseavrådan
21 december 2011
-
Sudan - ändrad avrådan (Khartoum omfattas ej längre av avrådan)
21 december 2011
-
Biståndsministern deltog i toppmöte om krisen på Afrikas Horn
26 september 2011
-
Biståndsministern deltar i toppmöte om krisen på Afrikas horn
23 september 2011
Relaterat
Ladda ner
Externa länkar
- Reseinformation Sudan
- Sveriges ambassad i Khartoum
- UD:s rapport om mänskliga rättigheter i Sudan
- EU:s relationer med Sudan
- Exportrådet i Sudan
- Sida om Sudan
- Utrikespolitiska institutet
- Sudans utrikesministerium
- Sudans ambassad i Sverige
- Utrikesminister Carl Bildt svar på riksdagsfråga
- Nordiska Afrikainstitutets information om Sudan

