Mexiko
UD:s reseinformation
Du hittar reseinformation om Mexiko under Externa länkar.
Visum till Mexiko
UD svarar inte på visumfrågor till Mexiko. För information om visumregler kontakta Mexikos ambassad, se Externa länkar.
Sveriges förbindelser med Mexiko
De svensk-mexikanska relationerna är mycket goda. Ambassader i respektive land upprättades 1956 men länderna har haft diplomatiska relationer sedan 1850-talet. Politiskt samarbete har bland annat bedrivits inom nedrustningsområdet och inom ramen för fredsansträngningarna i Centralamerika.
Det ekonomiska svenskt-mexikanska utbytet är även det mycket gott. Mexiko är Sveriges andra största exportmarknader i Latinamerika och svenska företag är väletablerade i landet sedan lång tid tillbaka. Upp emot 200 svenska företag har verksamhet i Mexiko. Det äldsta företaget är Ericsson som 2004 firade 100-års jubileum och har följts av andra kända svenska storföretag som ABB, AGA och Electrolux. Genom den tekniköverföring som därigenom skett har Sverige och svenska företag kommit att åtnjuta stor goodwill i Mexiko.
Svensk-mexikanska handelskammaren invigdes 1992 och sedan 2003 finns även ett Exportrådskontor i Mexico City. Under 2001 undertecknades ett bilateralt avtal om investeringsskydd mellan Sverige och Mexico. Sedan 2008 har Sverige genom EU ett avtal om strategiskt partnerskap med Mexiko, vilket innebär en fördjupning av relationerna. Efter en nedgång under två år sedan 2008 är den svenska nettoinvesteringen i landet återigen positiv.
I november 2002 avlades det senaste statsbesöket till Mexiko. Det följdes upp av ett officiellt besök i Sverige av president Fox i juni 2003. Statssekreterare Hans Jeppson besökte Mexiko i samband med presidentinstallationen den 1 december 2006. Den mexikanske miljöministern Juan Rafael Elvira Quesada besökte Sverige i juni 2007 för att delta i det internationella klimatmötet under svenskt värdskap vid Riksgränsen. I november 2008 reste en näringslivsdelegation tillsammans med statssekreteraren för handelsfrågor Gunnar Wieslander till Mexiko. Senare samma år besökte miljöminister Andreas Carlgren Mexiko för samtal på miljöområdet. Folkhälsominister Maria Larsson och miljöminister Andreas Carlgren besökte Mexico i juni 2009 för deltaganden i det internationella mötet på teman A H1N1 respektive Major Economies Forum. Utrikesminister Carl Bildt besökte Mexiko i februari 2010 för att träffa Mexikos utrikesminister Patricia Espinosa. Det senaste officiella besöket ägde rum i april 2010 då Statssekreterare Gunnar Wieslander besökte Mexico City för bilaterala konsultationer.
Mexiko i dag
Med sina drygt 110 miljoner invånare är Mexiko världens största spansktalande land och intar tillsammans med Brasilien en ledarskapsställning i Latinamerika.
Statsskick
Mexiko är en federal republik, bestående av 31 delstater samt huvudstadsområdet, Distrito Federal. Formellt sett har delstaterna långtgående självstyre; i praktiken är dock styret centraliserat med stor makt hos den federale presidenten. Denne är även regeringschef och väljs på sex år utan möjlighet till omval.
Kongressen är det lagstiftande organet och består av två kamrar: deputeradekammaren med 500 ledamöter som utses i allmänna och direkta val vart tredje år, och senaten, med 128 ledamöter, valda på sex år. En kongressledamot kan omväljas efter ett uppehåll på en mandatperiod.
Inrikespolitik
Den 2 juli 2006 valdes Felipe Calderón Hinojosa (PAN) med knapp marginal till ny president i Mexiko. Demokratin har under de senaste tio åren märkbart konsoliderats och landet har utvecklats till ett öppet samhälle med en ökad respekt och engagemang för mänskliga rättigheter.
Många utmaningar återstår dock för regeringen och efter ett decennium vid makten har PAN inte riktigt lyckats svara upp mot förväntningarna ifråga om ekonomisk tillväxt, sysselsättning, kampen mot korruptionen, fattigdomsbekämpning och det politiska våldet, som fanns efter den historiska valsegern 2000. Finanskrisen 2008 har inneburit att de nödvändiga strukturella reformerna har uteblivit för att ta itu med dessa frågor. Under de senaste åren har Calderóns regering fokuserat på att bekämpa den organiserade brottsligheten och det eskalerande våldet i vissa delar av landet. Omkring 28.000 människor har dött i det narkotikarelaterade våldet sedan 2006 då Calderón påbörjade sina kamp mot narkotikan.
Våldsbrott förblir ett stort problem i Mexiko som har en av de högsta nivåerna av kidnappningar i världen. Hårdast drabbat är områdena vid Mexikos norra gräns, som är en stor inkörsport för narkotika till USA. Men Mexiko är ett stort land med stora variationer och det är fortfarande många regioner som betraktas som lugna.
Utrikespolitik
Ett aktivt multilateralt engagemang har kännetecknat den Mexikanska regeringen under de senaste åren. Mexiko har bland annat varit värd för ett stort antal multilaterala möten, där FN-toppmötet "Financing for Development" i Monterrey, EU- Latinamerika/Karibien-toppmötet i Guadalajara och COP16 i Cancún är några exempel. Mexiko har en plats i FN:s säkerhetsråd 2009-2010 och i sekretariatsfunktionen i Rio-gruppen 2008-2010.
I övrigt har landet etablerade och generellt stabila relationer med länderna i närområdet. Förhållandet till USA är det mest betydelsefulla och komplicerade: förutom att länderna har ett omfattande handelsutbyte utgör migrationen och säkerhetsläget vid gränsen två ständigt aktuella frågor.
Ekonomi
Den mexikanska ekonomin är starkt beroende av de remitteringar som skickas hem av de miljontals mexikanska gästarbetare i USA. Landet drabbades hårdare av den globala ekonomiska krisen 2008/09 än andra länder i regionen, men stod bättre rustad än vid tidigare kriser och kunde återhämta sig snabbt.
Kort historisk bakgrund
När Mexiko tidigt på 1500-talet blev en spansk koloni fanns där högtstående indianska civilisationer, såsom maya och azteker. Mexikos självständighetsförklaring 1810 orsakade krig mot Spanien och slutade med landets självständighet 1821. Republiken Texas bröt sig ut år 1836 vilket så småningom ledde till det Mexikanska kriget 1846-1848 där Mexiko förlorade vidsträckta landområden till USA. Den mexikanska revolutionen utbröt 1910. Revolutionära styrkor besegrade den federala armén, men på grund av konflikter inom rörelsen pågick inbördesstrider i mer än 20 år. Det revolutionära partiet PRI (Partido Revolucionario Institucional) dominerade inrikespolitiken till år 2000 när PRI förlorade makten till det borgliga PAN (Partido de Acción Democrática) med president Vicente Fox Quesada i spetsen. År 2006 efterträddes Vicente Fox Quesada som partiledare och president av Felipe Calderón Hinojosa.

