Mål och budget för jämställdhetspolitiken

Målet för jämställdhetspolitiken är att kvinnor och män ska ha samma makt att forma samhället och sina egna liv. Utifrån detta arbetar regeringen efter fyra delmål:

  • En jämn fördelning av makt och inflytande. Kvinnor och män ska ha samma rätt och möjlighet att vara aktiva medborgare och att forma villkoren för beslutsfattandet.
  • Ekonomisk jämställdhet. Kvinnor och män ska ha samma möjligheter och villkor i fråga om utbildning och betalt arbete som ger ekonomisk självständighet livet ut.
  • Jämn fördelning av det obetalda hem- och omsorgsarbetet. Kvinnor och män ska ta samma ansvar för hemarbetet och ha möjligheter att ge och få omsorg på lika villkor.
  • Mäns våld mot kvinnor ska upphöra. Kvinnor och män, flickor och pojkar, ska ha samma rätt och möjlighet till kroppslig integritet.

Regeringen fortsätter reformarbetet som inleddes under förra mandatperioden för att påskynda utvecklingen inom områden som är strategiskt viktiga för att kvinnor och män ska ha samma makt att forma samhället och sina egna liv. Detta redogörs i regeringens skrivelse skr. 2011/12:3, Jämställdhetspolitikens inriktning för perioden 2011-2014. Arbetet med att bekämpa mäns våld mot kvinnor, inklusive hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer har fortsatt hög prioritet. Jämställdhet i arbetslivet och näringslivet samt kvinnors och mäns rätt till utbildning på lika villkor är andra viktiga områden som kräver fortsatta insatser.

Våld mot kvinnor

Våld och andra former av övergrepp mot kvinnor är den mest akuta jämställdhetsfrågan i dag. Mäns fysiska, sexuella och psykiska våld mot kvinnor är ett allvarligt hinder för jämställdhet och kvinnors fulla åtnjutande av mänskliga rättigheter. Regeringens ambitiösa satsning under föregående mandatperiod följs nu upp utifrån sex fokusområden:

  • nationell mobilisering och samordning av arbetet,
  • åtgärder mot sexuellt våld,
  • stärkt förebyggande arbete samt skydd av och stöd till våldsutsatta kvinnor och barn som bevittnar våld,
  • förebyggande och bekämpande av heders-relaterat våld och förtryck, inklusive äktenskap mot en parts vilja,
  • förebyggande insatser riktade till män, och
  • insatser mot prostitution och människo-handel för sexuella ändamål.

Regeringen har under 2012 utsett en nationell samordnare mot våld i nära relationer med uppdrag att stödja berörda myndigheter, kommuner, landsting och organisationer för att öka effektiviteten, kvaliteten och långsiktigheten i arbetet.

Jämställdhet hemma, i skolan och i arbetslivet

Att ha arbete och utbildning är grunden för kvinnors och mäns möjligheter att utvecklas och försörja sig. Trots ett mångårigt arbete för att stärka förutsättningarna för jämställdhet, råder alltjämt olika villkor för kvinnor och män för att komma in, stanna kvar och utvecklas i arbetslivet samt att förena arbete och familj. Löneskillnader, ojämlika karriärmöjligheter, skillnader i sjukskrivningar och i användande av föräldrapenningdagar samt underrepresentation av kvinnor i ledande befattningar är till stor del uttryck för kvinnors och mäns olika möjligheter i arbetslivet. För att komma till rätta med dessa brister krävs långsiktiga åtgärder. Fortsatta prioriterade insatser är bland annat lika lön för lika eller likvärdigt arbete, kvinnors karriärmöjligheter och deltagande i beslutsfattande positioner. En faktor som påverkar de genomsnittliga förvärvsinkomsterna är att många kvinnor fortfarande tar ett större ansvar än män för det obetalda arbetet och har därmed mindre tid över för betalt arbete. Det leder till deltidsarbete och lägre genomsnittliga pensioner för kvinnor. Institutet för Framtidsstudier har därför fått i uppdrag av regeringen att göra en analys av hur förvärvsmönster skiljer sig mellan kvinnor och män och hur det påverkar pensionen.

I syfte att analysera förhållanden som påverkar jämställdhet i arbetslivet och stimulera till debatt om hur jämställdhet i arbetslivet kan främjas beslutade regeringen hösten 2011 att tillkalla en delegation för jämställdhet i arbetslivet (dir. 2011:80). Delegationen ska sammanställa och tillgängliggöra kunskap om kvinnors och mäns olika villkor och möjligheter i arbetslivet liksom om de förhållanden som är grunden för dessa skillnader. Delegationen ska lämna förslag på insatser som kan främja jämställdhet i arbetslivet och minska lönegapet mellan kvinnor och män. Delegation ska redovisa sitt uppdrag i oktober 2014.

Regeringen gav i december 2011 och i juli 2012 Statens skolverk i uppdrag att genomföra insatser inom skolväsendet i syfte att främja jämställdhet i skolväsendet enligt skollagen (2010:800) under 2012-2014.

Möjligheten att förena avlönat arbete med att ha en familj och att vårda relationer med närstående ska vara central i jämställdhetspolitiken. Både möjligheten till skattereduktion för hushållsarbete, den så kallade RUT-reformen, och jämställdhetsbonusen i föräldraförsäkringen är steg i den riktningen. I syfte att öka incitamenten för föräldrar att fördela föräldrapenningdagarna mer jämnt emellan sig har jämställdhetsbonusen förenklats.

Plattformen för jämställdhetsintegrering

I syfte att skapa bästa möjliga förutsättningar för att jämställdhet ska genomsyra regeringens politik har regeringen beslutat om en strategi för jämställdhetsintegrering i Regeringskansliet. Vidare inbegriper plattformen ett utvecklingsprogram där ett antal särskilt utvalda myndigheter går före och utgör goda exempel på hur jämställdhetsintegrering av kärnprocesser bidrar till måluppfyllelse av de jämställdhetspolitiska målen. Plattformen innefattar även stöd till jämställdhetsintegrering på regional nivå och kvalitetssäkring av utvecklingen av jämställdhetsintegrering i kommuner och landsting genom fortsatt stöd till Sveriges Kommuner och Landstings program Hållbar Jämställdhet för att säkerställa att goda resultat från föregående mandatperiod får bestående verkan. Programmet stödjer jämställdhetsintegrering av verksamheter i kommuner, landsting, regionala- och kommunala självstyrelseorgan.

Plattformen för jämställdhetsintegrering innehåller även fortsatta insatser för att samla och sprida erfarenheter och kunskap om praktiskt arbete med jämställdhetsintegrering.

Budget

För 2013 och 2014 avsätts cirka 239 miljoner kronor per år för särskilda jämställdhetsåtgärder.