FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation, FAO

Kvinna som säljer bananer, Cap Verde Foto: © FAO/M. Marzot

FAO

FAO, Food and Agriculture Organization, är FN:s fackorgan för jordbruk, skogsbruk och fiske. FAO grundades år 1945 med syftet att bland annat bidra till en tryggad livsmedelsförsörjning och frihet från hunger samt en bättre världsekonomi. Svenska FAO-kommittén skapades år 1950, samma år som Sverige blev medlem i FAO.

Du behöver antingen installera Adobe Flash Player eller aktivera JavaScript för att se filmen.

Ladda ner Adobe Flash Player kostnadsfritt.

Oktober 2011: Världshungerdagen uppmärksammas den 14 oktober

Fredagen den 14 oktober 2011 uppmärksammas årets Världshungerdag med ett seminarium i Regeringskansliet. Årets tema är "Livsmedelspriser - från kris till stabilitet" och tar upp den senaste tidens kraftiga prissvängningar på livsmedelsmarknaden, dess bakomliggande orsaker och vilka effekter de för med sig.
På seminariet deltar representanter från Regeringskansliet, offentlig förvaltning, näringslivet och olika utvecklingsorgan. Medverkar gör bland annat en av FAO:s ledande experter på råvaruhandel, Ann Berg.

Oktober 2011: Fortsatt höga livsmedelspriser

Livsmedelsmarknaden kommer sannolikt fortsätta att präglas av prissvängningar och höga priser, kanske i ännu högre grad än tidigare. Främst drabbar det länder, lantbrukare och konsumenter med sårbar ekonomi och osäker livsmedelsförsörjning. Detta är budskapet i den årliga Hungerrapporten, The State of Food Insecurity in the World 2011 (SOFI), som publiceras idag av FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation (FAO), Internationella fonden för jordbruksutveckling (IFAD) och FN:s livsmedelsprogram (WFP).

Juli 2011: Eskil Erlandsson till Konferensen i Rom

På onsdag den 29 juni reser landsbygdsminister Eskil Erlandsson till Rom för att delta vid FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation, FAO:s, beslutade konferens. Årets konferens kommer att fokusera på kvinnors roll för att säkerställa en tryggad livsmedelförsörjning. I år ska även en ny generaldirektör för organisationen väljas.

Juli 2011: Fortsatt höga priser på jordbruksprodukter

OECD och FAO bedömer att höga priser och prissvängningar på jordbruksprodukter kommer att fortsätta. Det konstateras i The OECD-FAO Agricultural Outlook 2011-2020, organisationernas prognos för marknadsutveckling på jordbruksområdet, som presenterades fredagen den 17 juni. Man konstaterar vidare att även om högre priser är positivt för jordbrukare kan det få allvarliga följder för den fattiga befolkningen i låginkomstländer där 98 procent av de hungrande bor. Därför bör satsningar på jordbruket ökas och åtgärderna i första hand inriktas på småbrukare i låginkomstländer där det är brist på mat.

FAO och OECD har även varit ansvariga för att samordna en rapport från en lång rad organisationer inför G20:s jordbruksministermöte den 23 juni i Paris. Rapporten lämnar förslag på policyåtgärder för att mildra effekten av de höga och instabila priserna på jordbruksprodukter och är ett svar på den beställning som G20-ledarna gav vid sitt möte i Seoul i november 2010.

Alla notiser