Sveriges regeringar under 100 år

Nedan finner du en förteckning över de ca 40 olika regeringar som har styrt Sverige sedan 1900-talets början.

  Borgerlig statsminister
  Socialdemokratisk statsminister

Årtal
Statsminister Typ av regering
1900-09-12
1902-07-05
Fredrik von Otter Borgerlig
1902-07-05
1905-04-13
Erik Gustaf Boström Borgerlig
1905-04-13
1905-08-02
Johan Ramstedt Expeditionsministär
1905-08-02
1905-11-07
Christian Lundeberg Borgerlig samlingsregering
1905-11-07
1906-05-29
Karl Staaff Liberal
1906-05-29
1911-10-07
Arvid Lindman Höger
1911-10-07
1914-02-17
Karl Staaff Liberal
1914-02-17
1917-03-30
Hjalmar Hammarskjöld Höger
1917-03-30
1917-10-19
Carl Swartz Höger
1917-10-19
1920-03-10
Nils Edén Koalition: Liberal, Socialdemokratisk
1920-03-10
1920-10-27
Hjalmar Branting Socialdemokratisk
1920-10-27
1921-02-23
Louis De Geer (dy) Ämbetsmannaministär
1921-02-23
1921-10-13
Oscar von Sydow Ämbetsmannaministär
1921-10-13
1923-04-19
Hjalmar Branting Socialdemokratisk
1923-04-19
1924-10-18
Ernst Trygger Höger
1924-10-18
1925-01-24
Hjalmar Branting Socialdemokratisk
1925-01-24
1926-06-07
Rickard Sandler Socialdemokratisk
1926-06-07
1928-10-02
Carl Gustaf Ekman Koalition: Frisinnad, Liberal
1928-10-02
1930-06-07
Arvid Lindman Höger
1930-06-07
1932-08-06
Carl Gustaf Ekman Frisinnad
1932-08-06
1932-09-24
Felix Hamrin Frisinnad
1932-09-24
1936-06-19
Per Albin Hansson Socialdemokratisk
1936-06-19
1936-09-28
Axel Pehrsson (i Bramstorp) Bondeförbundet
1936-09-28
1939-12-13
Per Albin Hansson Koalition: Socialdemokratisk, Bondeförbundet
1939-12-13
1945-07-31
Per Albin Hansson Koalition: Socialdemokratisk, Bondeförbundet, Folkpartiet och Högern
1945-07-31
1946-10-06
Per Albin Hansson Socialdemokratisk
1946-10-11
1951-10-01
Tage Erlander Socialdemokratisk
1951-10-01
1957-10-31
Tage Erlander Koalition: Socialdemokratiskt, Bondeförbundet
1957-10-31
1969-10-14
Tage Erlander Socialdemokratisk
1969-10-14
1976-10-08
Olof Palme Socialdemokratisk
1976-10-08
1978-10-18
Thorbjörn Fälldin Koalition: Centerpartiet, Moderata samlingspartiet och Folkpartiet
1978-10-18
1979-10-12
Ola Ullsten Folkpartiet
1979-10-12
1981-05-19
Thorbjörn Fälldin Koalition: Centerpartiet, Moderata samlingspartiet och Folkpartiet
1981-05-19
1982-10-08
Thorbjörn Fälldin Koalition: Centerpartiet,  Folkpartiet
1982-10-08
1986-02-28
Olof Palme Socialdemokratisk
1986-03-01
1990-02-26
Ingvar Carlsson Socialdemokratisk
1990-02-26
1991-10-04
Ingvar Carlsson Socialdemokratisk
1991-10-04
1994-10-07
Carl Bildt Koalition: Moderata samlingspartiet, Centerpartiet, Folkpartiet och Kristdemokratiska samhällspartiet
1994-10-07
1996-03-22
Ingvar Carlsson Socialdemokratisk
1996-03-22
2006-10-06
Göran Persson Socialdemokratisk
2006-10-06 Fredrik Reinfeldt Koalition: Moderata samlingspartiet, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Folkpartiet