Sverige i utländska medier - januari 2003

Ett axplock ur publiciteten om Sverige i utlandet under januari

Sverige i utländska medier - januari 2003

I danska medier riktas stor uppmärksamhet mot höstens svenska EMU-omröstning. Under rubriken "Danska förbehåll skrämmer Sverige" intervjuas statsrådet Gunnar Lund i affärstidningen Boersen med fokus på ekonomisk och politisk betydelse, bland annat på Sveriges roll i Östersjöregionen och konsekvenser för dansk export till Sverige. Franska Le Monde skriver att kampen kommer att bli väldigt jämn och att statsminister Göran Persson är medveten om att en nej-seger paralyserar debatten för ett par år framåt, precis som i Danmark.

I en intervju med statsminister Persson förmedlar tyska Tagesspiel statsministerns syn på stabilitetspakten och Tysklands problem i förhållande till ekonomi och arbetslöshet. Även andra frågor som SverigeEMU och reformeringen av EU berörs. Reportern sammanfattar intervjun, något tillspetsat, som en kritisk uppmaning från statsministern till förnyelse i Tyskland samtidigt som Sverige framhålls som förebild inom olika områden.

I samband med Sveriges protest mot att Robert Mugabe bjuds in till toppmötet Frankrike-Afrika i Paris citeras utrikesminister Anna Lindh i franska Liberatión med "att man inte både kan upprätthålla sanktioner mot och samtidigt bjuda in ledare för en regim som kritiseras för sitt agerande".

"Lär av Sverige" uppmanar japanska veckotidskriften AERA i ett elvasidigt reportage om Sverige. Det som Japan ska lära av Sverige är bland annat hur man sanerar ekonomin och hur arbetslösa omskolas för att bli attraktiva på arbetsmarknaden. Även hur höga skatter gör det möjligt att ordna barnomsorg och föräldraledighet inte minst för pappan.

På ledarplats i danska Berlingske Tidene beskrivs svensk energipolitik som halvhjärtad och kortsiktig. Som exempel nämns den svenska regeringens hantering av frågan om avveckling av Barsebäck och utveckling av alternativa energikällor. Konsekvensen har enligt artikeln blivit att Sverige i vinterkylan tvingas importera dansk el och därmed också danska koldioxidföroreningar. Enligt artikel i Jyllands-Posten kommenterar danske statsministern Rasmussen frågan med att han utgår från att den svenska regeringen står fast vid att stänga Barsebäck under 2003. I japanska Choguko Shimbun rapporteras att den svenska regeringen haft bekymmer med att stänga kärnkraftverk i 20 år.

Gudrun Schymans skatteaffärer gav stort eko i finländska tidningar. Under rubriken "10 år av framgångssaga och en hel del annat" konstaterar Turun Sanomat att "det nu inte fanns någon annan utväg för henne än via bakdörren". Hufvudstadsbladet beklagar på ledarplats Schymans öde då hon enligt tidningen "är den roligaste av de svenska partiledarna". Även danska tidningar upplåter stor plats till Schyman. "Partiet kunde leva med snygga kjolar, högklackat och till och med för mycket sprit. Men att fiffla med deklarationen, det går inte", skriver Politiken.

Frankrike står inför en pensionsreform och franska medier intresserar sig därför särskilt för det svenska pensionssystemet. Enligt Le Figaro anser Frankrikes socialminister att "den svenska pensionsreformen är den mest originella och den mest kompletta i Europa". Ministern konstaterar enligt samma tidning att ett individuellt kapitalsparande i ett system baserat på fördelningsprincipen kommer att väcka debatt i Frankrike, särskilt med tanke på att det görs i ett land med mycket stark socialdemokratisk tradition. Under rubriken "Den svenska revolutionen" beskriver Le Point reformen och konstaterar att systemet är "flexibelt, självfinansierande och frikopplat från statsbudgeten; politikerna behöver inte bekymra sig!"

Under rubriken "Bekämpa fattigdom, inte patent" skriver Sveriges förre statsministern Carl Bildt ett debattinlägg i Wall Street Journal om handelshinder, fattigdom och hiv/aids. Han menar att så länge rika länder inte praktiserar vad de lär ut om fri handel och öppna marknader så kommer fattiga länder nekas möjligheten att komma ur den onda cirkeln med fattigdom och dålig hälsa.

Svensk pappaledighet väcker förundran världen över. Kenyanska Daily Nation skriver att när man för ett par år sedan försökte lagstadga om pappaledighet i Kenya skrattades det i parlamentet. Man spekulerade också om män som då skulle gifta sig med flera fruar och vara pappalediga för jämnan. Då kan man förstå att tidningen på två helsidor skriver om en lokalt anställd på svenska ambassaden i Nairobi som nu tagit ut sin pappaledighet. Och detta dessutom efter att hans svenska chef uppmuntrat honom till det. Japanska Daily Yomiuri har under återkommande frågevinjett ställt frågan hur lång föräldraledighet man har i Sverige. Alternativen var allt från 996 veckor. Det rätta svaret, 96 veckor, kallas "otroligt men sant".

Det råder brist på präster i Sverige och i Danmark är det överskott. Därför försöker bland annat Karlstad rekrytera från Danmark. Vice ordförande i danska Prästföreningen säger i danska Jyllandsposten att det är en spännande idé men att "även om det är samma religion så finns det både språkliga problem och kulturella traditioner att ta hänsyn till. Den svenska kyrkan är i högre grad influerad av den anglikanska kyrkan i England".

I ledare i Jerusalem Post uppmanas den israeliska regering att försöka finna Raoul Wallenberg och sanningen bakom hans öde. I artikeln kritiseras israeliska regeringen för att inte ha satt tillräcklig press på Ryssland.

Den svenska TV-thrillern Ramona om svenska underrättelsetjänstens rekrytering av baltiska agenter efter andra världskriget kommenteras i estnisk press. I artikel i Posttimees beskrivs filmen utförligt och man konstaterar att svenskar ser serien okritiskt som en spionthriller. Äldre Sverigeester är däremot kritiska till blandning av fakta och fantasi och "några tittade inte på filmen av ren ilska över att ett så pass allvarligt och av historikerna outforskat ämne utnyttjades som material för en thriller. Andra tycker det är bra att man gjort det och menar att det väcker intresset för Sveriges politik efter kriget och för Estland."

Är Jantelagen eller kanske Carl Larsson förklaringen till den moderna svenska enkelheten som lett till sådan framgång för svensk design? Om detta spekulerar reporter i amerikanska Travel & Leisure som på flera uppslag beskriver Stockholm som ett ypperligt turistmål och designstad. Brittiska Times tycker att Stockholm är smått fixerat vid design. Men med rätta. Svensk design ser inte bara snyggt ut det är funktionellt också, fortsätter artikeln. Att redaktören för designtidningen Wallpaper åker till Stockholm för inspiration är bara logiskt skriver tidningen Times.

Spanska ABC baserar en artikel om Ikea på en intervju med Ingvar Kamprad i Smålandsposten där Kamprad ifrågasätter Ikeas snabba expansion och uttrycker oro över risken att företaget kan komma att behöva stänga varuhus i framtiden. Detta verkar dock inte vara fallet i Spanien där man enligt artikeln planerar att expandera med två-tre varuhus per år framtill år 2010.

Törst efter billig alkohol får svenskar att åka över gränsen skriver Financial Times och anser att skattelindring och frihandel sätter krokben för de nordiska regeringarnas kamp mot alkohol. Tidningen har iakttagit svenskarnas dagsturer till Danmark och fyllda shoppingvagnar med öl och vin och noterar att Sverige sedan EU-inträdet 1995 höjt sin alkoholkonsumtion rejält. Artikeln gör en jämförelse med britter som åker till Frankrike för billigt vin och konstaterar att fenomenet nu spritt sig till nya hörn i Europa; danskar åker till Tyskland, svenskar till Danmark och norrmän till Sverige.

Avslutningsvis kan nämnas att den svenske fotografen Anders Petersens utställning på Winterthur fotomuseum i Schweiz väckt stor uppmärksamhet i lokala medier och resulterat i helsidesreportage i både Basler Zeitung och Der Bund. I den turkiska tidningen Leeuwarder Courant intervjuas generalkonsuln /författaren Ingmar Karlsson i samband med utgivningen av sin bok om minoritetsfolk i Europa. Anne Sofie von Otter har intervjuats i franska vecko-magasinet Le Figaro Magazine, sånggruppen The Real Group som turnerat i Estland har fått goda recensioner i Eesti Paevaleht.