Näringsminister Annie Lööf besökte Ung Företagsamhetsmässan i Jämtland
Torsdagen den 29 mars besökte Annie Lööf Jämtlands Ung Företagsamhetsmässa och inspirationstalade till utställare och besökare.
Foto: Andia Ghafouri/Näringsdepartementet
I sitt tal lyfte Lööf fram några av fördelarna med att vara UF-företagare.
- Många av er som är här i dag har tagit chansen att prova på att förverkliga en idé som ni har haft eller som kommit till er. Ni har startat uf-företag tillsammans med en klasskamrat eller flera, arbetat tillsammans med era lärare, fått lära känna personer som har egen erfarenhet av att starta och driva företag och ni har också haft en erfaren organisation till er hjälp: Ung Företagsamhet. På så sätt kan man säga att ni har kunnat gå från nyfikenhet till kunskap. Och fått kunskaper som är värdefulla inför kommande yrkesliv; kanske har ni upptäckt det här som ett sätt att göra karriär på, eller ett sätt som gör att ni kan bo där ni vill bo, eller ett sätt att skapa sig ett eget yrke som ni trivs med - en möjlighet att vara sin egen chef, sa Annie Lööf i sitt inledningstal.
Annie Lööf besöker GO: OSD UF som har som affärsidé att skapa en stärkt relation mellan Östersunds företag och Östersunds befolkning genom att erbjuda ett gratis rabattkort som ska locka människor till Östersunds stadskärna.
Efter talet besökte ministern några av utställarnas montrar och samtalade med de unga företagarna.
Ministern får en handgjord väska som tjejerna i företaget CarrybagsUF har designat.
Tre tycker till:
- Hur har det varit att driva UF-företag?
- Kommer ni att starta egna företag i framtiden?
- Hur kändes det att träffa näringsministern och att hon engagerar sig i UF?
Viktor Medén, Robin Löjdahl och Emma Lundemo, några av medlemmarna i UF företaget GO:OSD.
- Det har varit upp och ner men vi har lärt oss mycket från våra misstag. Vi har träffat många riktiga företagare och lärt oss en hel del från dem.
- Ja det kommer vi. Det är skönt att ha fått testat på att driva ett företag med stöttning från lärarna. Det är skönt att bestämma själv och vara sin egen chef. Nu har vi fått blodad tand.
- Det var jätteroligt att hon kom till vår monter. Det är jättebra att hon och andra politiker uppmärksammar oss unga. Det är hög arbetslöshet bland ungdomar och då är det viktigt att fler kan starta eget.
Josefin Enerlöv och Emma Jansson från CarrybagsUF.
- Det har varit riktigt roligt och lärorikt, men det är ingen dans på rosor. Men det är värt allt besvär när man bemöts med beröm och bra bemötande.
- Nej inte på en gång. Vi får se hur vi gör i framtiden. Det här har varit en jättebra erfarenhet. Man måste jobbat väldigt hårt. Baksidan är väl att trots att det är kul så tjänar man inte så mycket pengar på det.
- Det var jättekul att hon ville komma hit och visa intresse för oss och vårt företag. Det visar att hon bryr sig och tycker att det är viktigt att ungdomar engagerar sig och startar företag.
Paulina Mark och Rebecca Oskarsson med företaget Zal:tUF . Deras affärsidé är "För att hjälpa alla hästägare i landet att tillgodose sina hästars saltbehov tar vi fram en mer lättslickad saltsten".
- Det har gått jättebra, men det har varit svårt att hitta finansiärer som vill stötta oss ekonomiskt. Det har varit väldigt lärorikt, man lär sig till exempel allt om pappersbete som ett företag kräver.
- Det tror vi absolut! Nu har vi fått mersmak för att driva företag.
- Det kändes nästan overkligt och fantastiskt att Annie besökte vår monter. Det är jätteviktigt att politiker uppmärksammar den kommande generationen på det här sättet.
Fakta:
Ung Företagsamhets utbildningskoncept UF-företagande går i korthet ut på att gymnasieelever går igenom ett företags hela livscykel, från start till drift och avveckling. Sedan starten 1980 har cirka 214 000 elever drivit UF-företag.
Trender bland UF-företag:
- De elever som säljer varor köper hellre in produkter från Kina än Kinnarps.
- Eleverna har mer fokus på hållbar utveckling än tidigare.
- Tjejerna tar generellt mer plats i UF-företagen än tidigare, vilket syns inte minst bland kvinnliga vd:ar i UF-företagen. Kvinnorna lyckas också bättre i UF-företagande. 72 % av Stockholms SM-trupp 2010 var kvinnor.
Källa: Ung Företagsamhet

