Det här är OECD
OECD analyserar alla områden som påverkar den ekonomiska utvecklingen. OECD:s övergripande mål är hållbar utveckling, i såväl de 30 medlemsländerna som globalt.
Det ursprungliga syftet med OECD var att främja en politik som syftade till:
- ekonomisk tillväxt, sysselsättning och ökad levnadsstandard i medlemsländerna med bibehållande av finansiell stabilitet och därmed bidragande till utvecklingen av världsekonomin,
- sund ekonomisk utveckling i såväl medlemsländerna som hos icke-medlemmar, samt
- ökad världshandel på en multilateral och icke-diskriminerande grund i enlighet med internationella åtaganden.
Dessa uppgifter för OECD-samarbetet är lika angelägna idag som när organisationen etablerades för drygt 40 år sedan. Tillsammans bidrar de till det övergripande målet om hållbar utveckling i både OECD-kretsen och globalt.
Spelregler för globaliseringen
OECD:s mervärde ligger i att organisationen ger direkt stöd till medlemsländerna i den nationella politikutformningen. OECD producerar analys inom djupet på en rad områden, gör ländergranskningar (s.k. peer reviews), och är ett forum för policydiskussion mellan världens industriländer.
OECD är ett forum för att etablera spelregler för globaliseringen, och viktig mötesplats för en bredare krets av globala aktörer.
Ministermöten i OECD
Organisationens högsta beslutande organ, Rådet, samlas en gång om året på ministernivå, med finans- och handelsministrar, till s.k. Ministerial Council Meeting (MCM). Mötet äger oftast rum i maj-juni, inlagt så att det med minsta möjliga intervall föregår G8-toppmötet. Årets MCM ägde rum den 4-5 juni. Handelsministern Ewa Björling representerade Sverige. Dessutom förekommer fackministermöten på olika sakområden.
Hållningar och positioner i OECD är nationella, med undantag för ett fåtal fastlagda områden där EU presenterar en gemenskapsposition. Någon formell av EU-positioner sker annars inte. EU-kommissionen deltar i OECD i enlighet med ett tilläggsprotokoll till OECD-konventionen.
OECD fick i juni 2006 en ny generalsekreterare, mexikanen Angel Gurría. Gurría efterträdde Donald Johnston, Kanada, som lett organisationen från 1996. Gurría besökte Sverige i april 2008.
Nya medlemsländer
Efter flera års långt uppehåll för att ta in nya medlemsländer, och omfattande reformdiskussioner, går OECD nu in i en operativ fas när det gäller organisationens utvidgning.
Vid OECD:s ministerrådsmötet i maj 2007 beslutades att medlemskaps¬förhandlingar skulle inledas med Chile, Estland, Israel, Ryssland och Slovenien. Dessutom beslöts att inrätta ett förstärkt samarbete med länder som inte ännu är aktuella att tillträda organisationen: Brasilien, Indien, Indonesien, Kina och Sydafrika.
OECD:s medlemsländer
Australien, Belgien, Danmark, Grekland, Finland, Frankrike, Irland, Island, Italien, Japan, Kanada, Luxemburg, Mexiko, Nederländerna, Norge, Nya Zeeland, Polen, Portugal, Schweiz, Spanien, Storbritannien, Sverige, Sydkorea, Slovakien, Tjeckien, Turkiet, Tyskland, Ungern, USA, Österrike
Relaterat
- OECD:s miljöarbete
- OECD öppnar för nya medlemmar
- OECD:s arbete för hållbar utveckling
- OECD:s arbete för ekonomisk tillväxt
- OECD:s arbete inom internationell handel
- OECD:s arbete inom utbildning och forskning
- OECD:s arbete inom jordbruk och fiske
- OECD:s arbete på IT-området
- OECD:s arbete på utbildningsområdet
- OECD:s biståndskommitté, DAC
