Nivån för kapitaltäckningskrav för banker diskuterades

När EU:s finansministrar träffades i Bryssel 2 maj, företogs en lång förhandling om det lagstiftningspaket (CRD 4) som i framtiden bland annat skall reglera kapitaltäckningskrav för banker och andra kreditinstitut. Förhandlingen nådde långt, men ett slutligt beslut om förslagets samtliga delar kunde inte uppnås vid mötet. Förhandlingarna kommer att fortsätta vid finansministrarnas nästa möte, tisdagen den 15 maj.

Förslaget som utarbetats av det danska ordförandeskapet, innefattar bland annat kapitaltäckning och likviditet. Målsättningen för ordförandeskapet var att nå en allmän inriktning inför de stundande förhandlingarna med EU-parlamentet.

För svenskt vidkommande var de preliminära resultaten av förhandlingar trots detta goda. Finansministrarna kunde enas om den för Sverige viktigaste frågan i förslaget, nämligen möjligheten för medlemstater att sätta striktare kapitalkrav på systemviktiga banker. Direkt efter mötet sade finansminister Anders Borg:

- I den kompromiss som ligger på bordet når vi de extra fem procent i kapitaltäckning på de fyra storbankerna som Sverige har efterfrågat. Det innebär att svenska skattebetalarna i framtiden inte kommer att behöva ta lika stora risker för det svenska banksystemet.

Den kvarvarande frågan för finansministrarna att besluta om rör flexibilitet och vilket handlingsutrymme medlemsstaterna ska ha. Storbritannien var otillfredsställda med den lösning som presenterades av ordförandeskapet, och hävdade att de inte skulle kunna genomföra de bankreformer som Storbritannien nationellt har beslutat om med den föreslagna lösningen.

Överenskommelsen kommer att förhandlas med EU-parlamentet mot slutet av maj månad.

--
I klippet nedan möter finansminister Anders Borg media på väg in till rådsmötet.

Du behöver antingen installera Adobe Flash Player eller aktivera JavaScript för att se filmen.

Ladda ner Adobe Flash Player kostnadsfritt.