Ministrar diskuterar europeiska energisatsningar

EU:s energiministrar träffas på rådsmöte i Bryssel den 14 februari. Bland annat ska de diskutera det stora behovet av investeringar i europeisk energiinfrastruktur. It- och energiminister Anna-Karin Hatt deltar i mötet.

Anna-Karin Hatt Anna-Karin Hatt. Foto: Sandra Baqirjazid

Enligt EU-kommissionen behöver EU till år 2020 investera 200 miljarder euro inom energisektorn för att klara EU:s klimat- och energimål.

Internationella Energibyrån IEA bekräftar det allvarliga läget och hävdar i en rapport att all ny infrastruktur, alla nya kraftverk och industriinvesteringar måste vara koldioxidneutrala från och med 2017 för att klara tvågradersmålet.

EU-kommissionen presenterade i höstas ett lagförslag om energiinfrastruktur. Förslaget innebär bland annat snabbare tillstånd för energiprojekt och ökade möjligheter till finansering av dessa. Det innebär också att energiprojekt av gemensamt EU-intresse ska främjas och att EU-kommissionen fastställer en lista på dessa prioriterade energiprojekt på basis av förslag från grupper av olika medlemsländer. Energiprojekten ska kunna få finansiellt stöd från fonden Connecting Europe Facility.

Den svenska ståndpunkten är att energimarknadens aktörer ska ha huvudansvaret för finansering av energiinfrastruktur. När det gäller urval av energiprojekt framhåller Sverige vikten av att den europeiska infrastrukturen för energi ska bidra till att uppnå EU:s energi och klimatmål.

Senast den 31 juli 2013 ska kommissionen fastställa de utvalda energiprojekten. Målsättningen är att ministerrådet och Europaparlamentet ska komma överens om förslaget under 2012 och att förordningen ska träda ikraft 2013.