Ny fond för förbättrad infrastruktur i EU
På rådsmötet 7-8 juni ska EU:s transportministrar enas om delar av ett förslag om stöd för en förbättrad infrastruktur för transporter, energi och digitala nät i EU. Enligt förslaget ska gränsöverskridande projekt kunna finanseras via en ny gemensam fond. Infrastrukturminister Catharina Elmsäter Svärd och statssekreterare Daniel Johansson deltar vid mötet i Luxemburg.
Fonden för ett sammanlänkat Europa (CEF) heter den gemensamma fond som EU-kommissionen enligt förslaget vill inrätta för att medlemsländerna ska kunna finansiera gränsöverskridande infrastrukturprojekt i EU. Fonden är en av nyckelåtgärderna för att främja tillväxt och konkurrenskraft i EU2020-strategin.
På transportområdet handlar det om att förbättra och länka samman väg, järnväg, flyg och sjöfart i EU. På energiområdet handlar det bland annat om att öka försörjningstryggheten för energi.
För it-området handlar det om projekt som syftar till att förbättra den digitala infrastrukturen. Ett exempel är utbyggnad av bredband för att nå målet i EU:s digitala agenda om att alla medborgare i EU ska ha tillgång till bredband år 2020.
Sverige anser att fonden främst ska användas till åtgärder som ger ett reellt europeiskt mervärde och som bidrar till att uppnå EU:s klimatmål.
På mötet ska transportministrarna försöka komma överens om stora delar av förslaget, utom budgeten där förhandlingarna sker inom ramen för EU:s långtidsbudget för åren 2014-2020. Budgetförhandlingarna beräknas vara slutförda före årsskiftet.
- - -
För mer information om samtliga dagordningspunkter som ska diskuteras, var vänlig se kommenterad dagordning i högermarginalen.
Aktuella rådsmöten
-
Förbättrade regler ska länka samman EU:s järnvägar
11 juni 2013
-
Diskussion om bättre sammanlänkade järnvägar i EU
12 mars 2013
-
Rådet diskuterade för- och nackdelar med biodrivmedel
22 februari 2013
