Avtal om utbyte av information undertecknat med Marshallöarna
Sverige har den 28 september undertecknat avtal med Marshallöarna om informationsutbyte i skatteärenden. Avtalet gör det möjligt för Skatteverket och Marshallöarnas skatteförvaltning att utbyta upplysningar i skatteärenden. För att avtalet ska bli gällande kommer det att lämnas till riksdagen för godkännande.
Internationella valutafonden utvärderar den finansiella stabiliteten i Sverige
Internationella valutafonden (IMF) kommer på inbjudan från Finansdepartementet och Riksbanken att besöka Sverige i februari/mars 2011 för att genomföra en särskild granskning av finanssektorn, en så kallad FSAP (Financial Sector Assessment Program). Granskningen innebär att IMF analyserar den finansiella sektorn, myndigheterna, lagstiftningen och tillsynen. I sin rapport tar IMF även upp de brister och risker som upptäcks och föreslår åtgärder för att ta hand om dessa.
Nya ledamöter i Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi
Finansminister Anders Borg har utsett Annika Sundén och Sylvia Schwaag Serger till nya ledamöter i Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi (ESO) från den 15 september och tills vidare. Samtidigt lämnar professor Eva Mörk ESO på egen begäran.
Förslag om ändrad cigarettbeskattning
Regeringen föreslår att cigarettbeskattningen läggs om. Styckeskatten höjs, medan den prisrelaterade skatten sänks. Förslaget förändrar inte den totala skatten på cigaretter, men gör den mindre beroende av vilket pris som tas ut. Det är önskvärt av folkhälsoskäl. Förslaget har i dag lämnats i en remiss till Lagrådet.
Finansministern om svensk ekonomi för utländsk media
Finansminister Anders Borg mötte igår utländsk press för att gå igenom den svenska ekonomin. Han påpekade att den svenska ekonomin är stark, framför allt jämfört med andra länder i Europa. Finansminister var också tydlig med hur viktigt det är att ha ett överskott i ekonomin så att man är förberedd när nästa finanskris slår till. Han passade också på att ge finansmarknaden och bankväsendet en känga.
- Om du inte kan sköta en bank som kommer din bank att tas över av staten, för vi måste skydda skattebetalarnas pengar. Foto: Jacob Nyström
Europeisk termin ska stärka finanspolitisk samordning
En EU-gemensam budgetkalender, en så kallad europeisk termin, ska från 2011 införas för att stärka EU:s ekonomiska samordning. Det beslutade EU:s finansministrar den 7 september vid rådet för ekonomiska och finansiella frågor. Rådet fattade även ett viktigt beslut om en reform av EU:s framtida system för finansövervakning. Ett system av bankavgifter, som ska täcka kostnader för finanskriser, var en annan fråga på dagordningen. Sverige var positivt inställd till en bankavgift, men ställde sig däremot kritiskt till initiativet att införa en transaktionsskatt. Foto: Simon Hoff/EU-representationen
Borg till EU-möten i Bryssel
Finansminister Anders Borg deltar på tisdag den 7 september i ett extrainkallat Ekofinrådsmöte. Bland annat ska avgifter liknade de stabilitetsavgifter som har införts för bankerna i Sverige diskuteras.
Dagen före, den 6 september, träffar Anders Borg ordförande för Europeiska rådet Herman Van Rompuy vid ett bilateralt möte för att diskutera det fortsatta arbetet med att säkra stabilitet i Europa.
HQ:s tillstånd att bedriva bank- och värdepappersrörelse dras in
Finansinspektionen har beslutat att dra tillbaka HQ banks tillstånd att bedriva bank- och värdepappersrörelse. Berörda myndigheter gör bedömningen att detta inte får någon märkbar påverkan på det finansiella systemet. Banken kommer att avvecklas under ordnade former med målet att kunderna ska få tillbaka sina pengar. Om det inte går finns en insättningsgaranti och ett investerarskydd som skyddar pengar upp till ett visst belopp.
- Vi har ett regelverk och myndigheter som har befogenhet att ingripa. Följer man inte regelverket får det konsekvenser. Att reglerna följs är viktigt för att upprätthålla förtroendet för det finansiella systemet och stabiliteten, säger kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell.
Starkare prognos för svensk ekonomi
Finansdepartementet skriver i en ny prognos upp sin bedömning av svensk ekonomi och de offentliga finanserna. Målet om överskott på 1 procent av BNP nås redan 2012. Arbetsmarknaden förbättras gradvis i takt med ljusare tillväxtutsikter.
Mats Odell inledningstalar på seminarium om utvecklingssländernas slumområden
Fredagen den 20 augusti klockan 9:00 inledningstalar kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell på seminariet "Reshaping financial markets to make them more relevant to the poorest of the poor". Seminariet handlar bland annat om hur de finansiella marknaderna kan anpassas för att bättre tjäna de människor som är fattigast.

