Sten Tolgfors i Linköping på Saabs överlämningsceremoni av första Gripen till Thailand
Idag, onsdagen den 18 augusti, deltar försvarsminister Sten Tolgfors i ceremonin när det första Gripen-flygplanet överlämnas till Thailand från produktionslinjen vid Saabs produktionsanläggning i Linköping.
Sten Tolgfors till Karlstad och Hammarö
Måndagen den 16 augusti besöker försvarsminister Sten Tolgfors Räddningstjänsten i Karlstadregionen och Sjöräddningen i Hammarö.
Sten Tolgfors besöker Arboga
Tisdagen den 10 augusti besöker försvarsminister Sten Tolgfors Arboga för att få en presentation av Försvarsmaktens centrallager och delta i partiaktiviteter.
Medier är välkomna till Förvarsmaktens centrallager.
Kl. 13.00-14.00. Samling och anmälan vid vakten kl. 12.50.
Kontaktperson Försvarsmaktens centrallager, Anders Malmström, 070-320 38 12.
Sten Tolgfors till Karlsborg och Skövde
Måndagen den 9 augusti besöker försvarsminister Sten Tolgfors Livregementets husarer, K3, och Nammo Vanäsverken i Karlsborg. Senare på eftermiddagen deltar Sten Tolgfors i partiarrangemang i Skövde.
Sten Tolgfors besöker Försvarsmedicincentrum och Kustbevakningen i Göteborg
Försvarsminister Sten Tolgfors besöker fredagen den 6 augusti Göteborgs garnison för att få en presentation av garnisonens och Försvarsmedicincentrums verksamhet. Senare under dagen besöker Sten Tolgfors även Kustbevakningen.
Försvarsmakten får köpa splitterskyddade fordon
Torsdagen den 15 juli beslutade regeringen att bemyndiga Försvarsmakten att anskaffa hjulgående splitterskyddade fordon. Dessa fordon avses nyttjas för en av Försvarsmaktens manöverbataljoner vilken ska vara fullt operativ under 2014. Statssekreterare Håkan Jevrell är tillgänglig för kommentarer.
- Flera viktiga anskaffningar har bemyndigats av regeringen under våren och sommaren, förutom dagens beslut om splitterskyddade fordon gäller det ett nytt medeltungt helikoptersystem, nästa generations u-båt, en ny radarjaktrobot för Gripen, samt ett nytt signalspaningsfartyg. Allt sker i syfte att stärka den nya insatsorganisationen och höja landets försvarsförmåga, säger Sten Tolgfors i en kommentar.
Sveriges IT-incidentcentrum inordnas i Myndigheten för samhällsskydd och beredskap
Regeringen gett Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, i uppdrag att inordna Sveriges IT-incidentcentrum (Sitic), i MSB från och med den 1 januari 2011.
En strategi för det samlade svenska engagemanget i Afghanistan
Regeringen antog idag en strategi för Sveriges stöd till det internationella engagemanget i Afghanistan. I strategin lägger regeringen fast mål för det svenska stödet och riktlinjer för hur insatserna ska bidra till att uppfylla det åtagande som FN:s säkerhetsråd har gjort och som stöds av bland annat EU och den Internationella säkerhetsstyrkan (ISAF).
- Sveriges engagemang i Afghanistan är långsiktigt och ett av de viktigaste uttrycken för vårt engagemang för internationell fred, demokrati och utveckling, säger försvarsminister Sten Tolgfors, utrikesminister Carl Bildt och biståndsminister Gunilla Carlsson i en gemensam kommentar.
Försvarsminister Sten Tolgfors i Almedalen
Måndagen den 5 juli deltar försvarsminister Sten Tolgfors i ett flertal evenemang i samband med Almedalsveckan i Visby som pågår 4-10 juli.
Sveriges helikopterförmåga stärks och ubåtsförmåga i världsklass
Regeringen har beslutat att Försvarsmakten får anskaffa två nya ubåtar (NGU), samt att två ubåtar av Gotlandsklass halvtidsmodifieras. Regeringen har också beslutat att Försvarsmakten får anskaffa ett nytt medeltungt helikoptersystem.

