Pressmeddelande
4 mars 2010
Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Utredningen om samhällsorientering för nyanlända invandrare IJ 2009:02
Sverige för nyanlända - värden, välfärdsstat och vardagsliv
Den särskilde utredaren professor Erik Amnå överlämnade på torsdagen ett delbetänkande om samhällsorientering för nyanlända till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni.
60 timmar - så snart som möjligt
Förslaget innebär att varje nyanländ person som omfattas av den kommande etableringslagen, ska erbjudas minst 60 timmars samhällsorientering. Det är kommunerna som ansvarar för att ge samhällsorienteringen, och det ska ske så snart som möjligt efter beviljat uppehållstillstånd.
Höjd lärarkompetens
Samhällsorienteringen ska i första hand ges på den nyanländes modersmål och ledas av personer med lämplig pedagogisk kompetens och ämneskunskap. Detta är nödvändighet för att samhällsorienteringen inte bara ska ta formen av faktaförmedling, utan också präglas av dialog, diskussion och reflektion.
Värden, välfärdsstat och vardagsliv
Syftet med samhällsorienteringen är att underlätta en snabb etablering och främja en ökad delaktighet i samhället. Innehållet spänner över ett vitt fält, från abstrakta rättighetsprinciper över statliga institutioner och bostadssegregation till föräldramöten på förskolan. På varje ämnesområde ska de tre aspekterna värden, välfärdsstat och vardagsliv behandlas. Det gemensamma innehållet ska också kompletteras med fördjupningar och tillägg utifrån deltagarnas egna frågor, tankar och kunskapsbehov.
Kontakt
Erik AmnåSärskild utredare
019-30 10 53
e-post till Erik Amnå Jan Andersson
Sekreterare i utredningen
08-405 48 07
e-post till Jan Andersson Marika Sanne
Sekreterare i utredningen
08-405 29 53
e-post till Marika Sanne

