Svenska regeringen jagar spetskompetens i Kina

I en allt mer globaliserad värld har utvecklingen i Östasien, och särskilt Kina, större och större betydelse för Sverige och Europa, inte minst på arbetsmarknadsområdet. Det blir därför allt viktigare att tidigt vara väl orienterad om och ha en egen analys av förhållandena som påverkar ekonomin och arbetsmarknaderna i regionen. Mot den bakgrunden kommer regeringen genom Arbetsmarknadsdepartementet att bidra till att förstärka Sveriges närvaro och bevakning genom att placera ett arbetsmarknadsråd vid ambassaden i Peking med start under 2009.

Placeringen av ett arbetsmarknadsråd i Kina är strategiskt viktig av flera skäl. För det första finns det all anledning att öka vår omvärldsbevakning av Kina och övriga Östasien när det gäller trender inom arbetsmarknadernas utveckling och asiatisk arbetsmarknadspolitik i stort. Att få en bättre bild av vad som händer i Kina är viktigt eftersom antalet företag som gör affärer med Kina ökar dramatiskt. I dagsläget finns det cirka 550 svenska företag i Kina och var fjärde dag etablerar sig ett nytt svenskt företag i Kina. Men ökad omvärldsinformation är också vikigt på grund av att Kina i dag är Sveriges största handelspartner i Asien.

För det andra är det viktigt att nära följa utvecklingen på arbetsmarknadsområdet i regionen med ett särskilt fokus på relationerna mellan och förhållandena för arbetsmarknadens parter. I detta sammanhang kommer Sveriges väl utvecklade samarbete med Kina vad gäller företagens sociala ansvar (Corporate Social Responsibility - CSR), som tog ett stort steg framåt förra året när Kinas president Hu Jintao var i Sverige, att spela en stor roll. Regeringen ser CSR som en viktig länk mellan två hörnstenar i den svenska utrikes- och handelspolitiken; att verka för frihandel och samtidigt lägga stor vikt vid socialt och miljömässigt ansvarstagande, respekt för mänskliga rättigheter och en hållbar global utveckling.

I sitt tal den 13 april i år vid det kinesisk-svenska högnivåforumet om CSR i Peking, sade statsminister Fredrik Reinfeldt att "rätten att organisera sig, yttrandefriheten och avskaffandet av de värsta sorternas barnarbete inte har något med utvecklingsnivå att göra. De är universella rättigheter som måste respekteras universellt. Av regeringar och affärsliv." Ett svenskt arbetsmarknadsråd i Peking kan aktivt engagera sig i dessa frågor i hela regionen.

För det tredje kommer behovet av en mer utåtriktad jakt på talang och arbetskraft att öka, inte minst av demografiska skäl. Sverige står inför betydande utmaningar framöver - allt färre ska försörja allt fler. Förslaget om ny lagstiftning för enklare arbetskraftsinvandring är ett sätt att få hit kvalificerad arbetskraft. I botten ligger naturligtvis inte bara en mer liberal inställning till behovet av enkla och tydliga regler för arbetskraftsinvandring utan också en förståelse av behovet av kvalificerad arbetskraft i Sverige.

Ökad kunskap och välutbildade medborgare är två viktiga faktor för att lyckas i en allt mer globaliserad värld. Men det är inte bara Sverige som har insett detta. Varje år tar 400 000 ingenjörer examen från kinesiska universitet, vilket är mer än det totala antalet ingenjörer i Sverige. För att möta denna utveckling räcker troligen inte bara en förbättrad lagstiftning. Det krävs förmodligen än mer proaktivt arbete för att locka intresserade kvalificerade arbetstagare till Sverige. Det kan ske genom kontakter och utbyte med universitet och forskarmiljöer, lokalt informationsarbete, deltagande på olika mässor m.m.

Jag är glad att Arbetsmarknadsdepartementet kan bidra till den breddning och fördjupning som vi sett i relationerna mellan Sverige och Kina och övriga Östasien den senaste tiden genom att placera ett svenskt arbetsmarknadsråd i Peking.

Sven Otto Littorin
Arbetsmarknadsminister

Kontakt

Karolin A Johansson
Pressekreterare hos Sven Otto Littorin
work 08-405 22 11
cell 076-116 97 59
e-post till Karolin A Johansson