Debattartikel
Dagens Nyheter 17 januari 2008
Beatrice Ask, Justitieminister
Hoten mot myndigheter vanligare än vad folk vet
För en tid sedan aviserade jag att det är dags för en ambitionshöjning i kampen mot den grova organiserade brottsligheten. Det senaste året har regeringen genom ny lagstiftning, som gett polis och åklagare nya och skarpare verktyg i kampen mot den grova brottsligheten, och genom en kraftfull satsning på rättsväsendet, med tyngdpunkten på polisen, skapat goda förutsättningar för detta.
Nu tar vi nästa steg i mobiliseringen mot den grova organiserade brottsligheten: Jag har nyligen gett sex experter i uppdrag att föreslå ett antal skarpa åtgärder som lägger grunden till en effektivare och mer uthållig bekämpning av den grova organiserade brottsligheten:
- Länspolismästaren i Stockholms län Carin Götblad har fått i uppdrag att lämna förslag på åtgärder som bidrar till utvidgad samverkan mellan polisen och andra samhällsaktörer.
- Eva Årestad Radner, länspolismästare i Skåne, ska föreslå åtgärder som syftar till ett effektivare utnyttjande av polisiära resurser i bekämpningen av den grova organiserade brottsligheten.
- Thomas Häggström, chefsåklagare vid internationella åklagarkammaren i Stockholm har fått i uppdrag att lämna förslag som leder till att de brottsbekämpande myndigheterna, det vill säga rättsväsendets myndigheter samt Tullen och Skatteverket, ökar sin förmåga att samverka mot denna brottslighet.
- Generaldirektören och chefen för Säkerhetspolisen Anders Danielsson ska utreda och lämna förslag till hur myndighetens kompetens, resurser och metoder bäst kan användas. I detta uppdrag ingår också att lämna förslag till åtgärder för förbättrat skydd av bevispersoner, politiker, journalister och myndighetsföreträdare som utsätts för hot från individer och grupper knutna till den grova organiserade brottsligheten.
- Therese Mattsson, chef för Rikskriminalpolisen ska lämna förslag till hur kriminalunderrättelseverksamheten kan effektiviseras och vara ett stöd till de myndigheter som samverkar.
- Generaldirektören och chefen för Ekobrottsmyndigheten Gudrun Antemar har fått i uppdrag att lämna förslag på åtgärder som säkerställer att såväl befintlig som ny förverkandelagstiftning kan tillämpas på ett effektivt sätt. I uppdraget ingår att särskilt beakta behovet av att sprida kunskap inom de brottsbekämpande myndigheterna om de möjligheter som lagstiftningen ger.
Förslagen från experterna ska redovisas senast den 30 april 2008. Experternas uppdrag överlappar i vissa fall varandra och förutsätter självfallet ett nära samråd dem emellan. Syftet med de uppdrag som experterna fått är att de förslag som redovisas ska kunna realiseras redan i det korta perspektivet. Andra frågor som till exempel rör eventuella organisationsförändringar och behovet av förändrad och ny lagstiftning tar givetvis längre tid att genomföra.
En styrgrupp under ledning av justitiedepartementet har inrättats för att säkerställa att mobiliseringen mot den grova organiserade brottsligheten får ett brett och snabbt genomslag. I gruppen ingår ledande företrädare för polisen, Åklagarmyndigheten, Ekobrottsmyndigheten, Säkerhetspolisen, Skatteverket, Tullverket och Brottsförebyggande rådet.
Uppdragen har ett brett anslag, och det är också nödvändigt. Rättsväsendets myndigheter samt Tullen och Skatteverket har givetvis en central roll att fylla i bekämpandet av den grova organiserade brottsligheten men för att det ska bli framgångsrikt krävs att alla delar av samhället mobiliseras. Regeringen i sin helhet står bakom mobiliseringen mot den grova organiserade brottsligheten, vilket är helt avgörande för att säkerställa att alla berörda myndigheter medverkar utifrån sina ansvarsområden.
Man kan fråga sig om allt detta arbete verkligen är nödvändigt. Utgör den grova organiserade brottsligheten ett så stort problem? Svaret på den frågan är ja.
Den grova organiserade brottsligheten hotar och skadar de grundläggande värden som det öppna samhället bygger på. Enskilda individer drabbas av denna brottslighet. Samhället påverkas också när grovt kriminella grupperingar etablerar sig på den legala affärsmarknaden och sätter den ur spel.
Det som utmärker den här brottsligheten är framför allt att den har systemhotande inslag. Det blir allt vanligare att vittnen, målsäganden, näringsidkare och företrädare för rättsväsendet utsätts för våld och hot om våld i syfte att få dessa att avstå från att vidta eller medverka till åtgärder mot denna brottslighet.
För en tid sedan utsattes åklagaren Barbro Jönsson i Trollhättan för ett mycket allvarligt bombattentat. Det finns också andra fall av hot och angrepp på myndighetsföreträdare som inte kommer till allmänhetens kännedom med det uppenbara syftet att hindra dem i sin yrkesutövning.
Regeringen är fast besluten att fullfölja den nationella mobiliseringen mot den grova organiserade brottsligheten. Genom ett långsiktigt och strategiskt arbete kan vi med all den kraft vi gemensamt förfogar över slå tillbaka mot de som profiterar på vårt öppna samhälle. De initiativ jag här redogjort för är ytterligare ett led i vår strävan att visa att staten och det civila samhället i ord och handling alltid är starkare än de individer och grupper som valt att ställa sig utanför rättsordningen.

