Tidigare statsråd

  • Statsråd som avgått under mandatperioden

  • Gunilla Carlsson

    Biståndsminister, Utrikesdeparementet 2006 - 17 september 2013

  • Nyamko Sabuni

    Jämställdhets- och biträdande utbildningsminister, Utbildningsdepartementet 2010 - 21 januari 2013
    Integrations- och jämställdhetsminister, Integrations- och jämställdhetsdepartementet 2006-2010

  • Sten Tolgfors

    Försvarsminister, Försvarsdepartementet 2007 - 29 mars 2012
    Handelsminister, Utrikesdepartementet 2006-2007

  • Andreas Carlgren

    Miljöminister, Miljödepartementet, 6 oktober 2006 - 29 september 2011

  • Maud Olofsson

    Närings- och energiminister, Näringsdepartementet 6 oktober 2006 - 29 september 2011