WTO:s tvistlösningssystem

Inom WTO ryms en mängd mellanstatliga avtal där medlemsländerna bundit nivån på sina tullar och kvoter. Grundtanken är att återkommande förhandlingar ska leda till öppnare världshandel med stabilare och rättvisare spelregler. Om en part anses ha brutit mot något avtal är det möjligt att begära tvistlösning inom WTO:s ram. Utvecklingsländerna ges särskilda och mer förmånliga villkor i regelverket.

WTO:s tvistlösningsmekanism är ett viktigt instrument för att se till att WTO-regelverket efterlevs och att handeln därmed flyter på ett smidigt sätt. Sedan tvistlösningsmekanismens instiftande 1995 har över 330 fall initierats. Många av dessa har lösts på ett tidigt stadium genom konsultationer. Om ett land som förlorar en tvist inte efterlever utslaget eller erbjuder kompensation har motparten rätt att införa strafftullar. Detta är dock är mycket ovanligt. Under de senaste åren har handelsagendan dominerats av ett antal betydelsefulla tvister främst mellan EU och USA. Tvisterna har bland annat rört EU:s importpolitik för bananer, EU:s importförbud mot hormonkött, amerikanska skatteregler för så kallade Foreign Sales Corporations samt skyddsåtgärder på stålvaror.

WTO:s tvistlösningssystem (DSU) fungerar i grunden väl, men har visat sig innehålla en del brister och oklarheter. Mandatet från Doha-deklarationen slår fast att förhandlingar om förbättringar och klargöranden av tvistlösningssystemet ska inledas. Målet var att förhandlingarna skulle avslutas senast i maj 2003. Men medlemsstaterna lyckades inte nå något resultat till den utsatta tidsgränsen. Inte heller en förlängning fram till sista maj 2004 visade sig vara tillräcklig för att avsluta förhandlingarna.

I överenskommelsen som togs i WTO den 1 augusti 2004 om ramverket för de fortsatta handelsförhandlingarna slås fast att förhandlingarna om DSU ska fortsätta med utgångspunkt från det arbete som hittills företagits. Något nytt slutdatum är ännu inte fastställt.

Mer information om WTO:s tvistlösningsmekanismer finns på Kommerskollegiums och WTO:s webbplatser.

Ansvarigt departement