De minst utvecklade länderna (MUL)
Dohadeklarationen lägger stor tyngd vid utvecklingsaspekter, inte minst arbetet med att integrera de minst utvecklade länderna (MUL) i den internationella handeln och den globala ekonomin.
Dohadeklarationen som helhet genomsyras av ett utvecklingsperspektiv. Frågor som ökat marknadstillträde i sektorer av särskilt intresse för u-länder, insatser för u-ländernas deltagande i själva förhandlingarna, överföring av kunskaper och teknologi tas upp i alla relevanta delar av deklarationen.
Därtill tas de minst utvecklade ländernas särskilda situation upp explicit i närmare hälften av deklarationens paragrafer. Deklarationen omnämner bl.a. den deklaration som MUL:s handelsministrar utarbetade vid ett möte på Zanzibar 2001. Texten bekräftar också de åtaganden som togs vid FN:s tredje världskonferens om MUL i maj 2004, i synnerhet vad gäller tullfritt och kvotfritt marknadstillträde för MUL.
Arbetsprogrammet som antogs av WTO:s allmänna råd i augusti 2004 speglar dessa delar av Dohadeklarationen fullt ut. Särskilt viktigt ses uppgörelsen om liberaliseringar på jordbruksområdet med förbättrat tillträde till i-ländernas marknader och minskad snedvridning på marknaden för jordbruksprodukter (se vidare separat avsnitt). Arbetsprogrammet uttrycker också vissa ambitioner för vidare arbete i fråga om bomull, en central exportprodukt för flera av världens fattigaste länder.
Vid WTO:s ministerkonferens i Hongkong i december 2005 skedde viktiga framsteg i frågor av intresse för många utvecklingsländer. Framför allt fattades beslut om ett slutdatum för de hårt kritiserade exportsubventionerna inom jordbruksområdet (2013), om tull- och kvotafritt marknadstillträde för de minst utvecklade länderna (MUL) samt att stärka det handelsrelaterade biståndet (bl.a inom ramen för det s.k. Aid for Trade initiativet). Många u-länder har uttryckt att "Hongkongmötet var det första ministermötet där utvecklingsdimensionen tagits på allvar". I detta perspektiv var Hongkong-mötet en framgång för utvecklingsländerna. Fortfarande återstår dock att nå konkreta framsteg i kärnförhandlingarna (jordbruk, industrivaror, tjänster).

