Pressmeddelande
12 december 2006
Utrikesdepartementet
FN-möte om Darfur
Idag, den 12 december, håller FN:s råd för de mänskliga rättigheterna i Genève ett särskilt möte om Darfur. Mötet kommer att behandla övergreppen mot de mänskliga rättigheterna som rapporteras så gott som dagligen från Darfur. Rådets möte har tillkommit på begäran av sextiofem länder. Sverige, tillsammans med övriga EU, har varit starkt pådrivande.
Att FN:s råd för de mänskliga rättigheterna reagerar tydligt mot de kränkningar som äger rum i Darfur är mycket viktigt. Genom att rådet tar upp situationen i Darfur blir det också klart att grava kränkningar mot de mänskliga rättigheterna är allas angelägenhet, var de än begås.
Övergreppen och våldet i Darfur är allvarliga brott mot folkrätten, mot den humanitära rätten och invånarnas mänskliga rättigheter. Brotten begås av såväl regeringsstödd milis som av andra väpnade grupper i området. Sudans regering har, som alla regeringar, ett ansvar att skydda hela sin befolkning mot våld.
EU vill att MR-rådet skall besluta att skicka en utvärderingsmission till Darfur. I samband med mötet organiserar Sverige, tillsammans med Nederländerna och ett flertal frivilligorganisationer, ett seminarium för att belysa situationen i Darfur.
Konflikten i Darfur har pågått sedan 2003. Hittills har över 200 000 människor dödats och över 2 miljoner människor har drivits på flykt. Sexuellt våld, främst mot kvinnor och barn, används systematiskt för att terrorisera civilbefolkningen.
Kontakt
Viktoria LiEnheten för folkrätt, mänskliga rättigheter och traktaträtt
08-405 50 95

