Pressmeddelande
26 april 2007
Utbildningsdepartementet
Anders Flodström ny universitetskansler
Regeringen har utsett professor Anders Flodström till ny universitetskansler och chef för Högskoleverket. Verket ansvarar bland annat för kvalitetsgranskningen av högre utbildning i Sverige.
Utbildningsminister Lars Leijonborg:
- Anders Flodström har flera egenskaper som gör honom lämpad för uppdraget som universitetskansler. Han har visat att han har en tydlig inriktning på kvalitet, han är handlingskraftig och han har mod att ställa höga krav på kvalitet. I regeringens strävan att hävda svensk utbildning och forskning i den internationella konkurrensen är det viktigt att ha en universitetskansler med den inriktningen.
Anders Flodström utses efter en offentlig ansökningsprocess som inleddes den 15 mars med annonsering i dagspress. När ansökningstiden gick ut den 4 april hade 18 ansökningar inkommit. Av dessa kallades tre personer till intervju. Intervjuerna genomfördes under ledning av statssekreterare Peter Honeth.
- Jag är mycket glad att Anders Flodström sökt och tackat ja till tjänsten som universitetskansler. Allians för Sverige lovade inför valet 2006 att reformera statens utnämningspolitik. Detta försök, med ett offentligt ansökningsförfarande, har visat sig fungera väl i det här fallet, säger Lars Leijonborg.
Professor Anders Flodström:
- Jag är stolt och hedrad att få ansvaret som universitetskansler för den svenska högskolan. Det är en utmaning i en tid då högre utbildning och forskning har blivit allt viktigare för en dynamisk samhällsutveckling. Svenska universitet och högskolor är nu en tydlig del av det europeiska och globala utbildnings-, forsknings- och innovationssystemet. För att de fortsatt skall vara attraktiva måste relevansen och kvaliteten i verksamheten stärkas. Resurstilldelningen och forskningsfinansieringen kommer att bli ett viktigt medel att nå detta. Högskoleverket har här en viktig roll att spela. Jag kommer som universitetskansler att verka för att bredda HSV:s engagemang i högskolornas utveckling av alla deras verksamhetsgrenar. Jag kommer också att verka för att HSV:s kvalitetsarbete ger den svenska högskolan bättre globala förutsättningar.
Anders Flodström anställs från 1 augusti 2007 till 30 september 2011.
Han är född den 1 oktober 1944, är professor i materialfysik och rektor för Kungliga tekniska högskolan sedan 1999 och var dessförinnan rektor för Linköpings universitet. Han har också bland annat varit föreståndare för MAXlab i Lund, VD för KK-stiftelsen och huvud¬sekreterare vid dåvarande Tekniska forskningsrådet. Anders Flodström är ordförande i CLUSTER, ett nätverk med 10 framstående tekniska universitet i Europa. I år utsågs han som förste svensk till styrelseledamot i Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Tysklands första elituniversitet. Nyligen utsågs han som ledamot i governing board för ITER, den stora amerikanska och japanska fusions- och forskningsanläggningen. Han har haft många styrelseuppdrag, bland annat som styrelseledamot i NUTEK, Sverige-Amerika stiftelsen och Tom Tits Experiment. Han har även verkat som egen företagare.
Kontakt
Johan Britz08-405 10 00
Karin Oscarsson
Pressassistent
08-405 10 00

