Sverige hög profil på Balkan
På torsdagen reser statsminister Fredrik Reinfeldt till Kroatien. Utrikesminister Carl Bildt följer med på resan, som också går till Serbien. Kroatiens väg till ett EU-medlemskap kommer att vara centralt under besöket.
Fredrik Reinfeldt och Carl Bildt ska bland annat träffa Kroatiens president Stjepan Mesic. På bilden syns Stjepan Mesic tillsammans med José Manuel Barroso, EU-kommissionens ordförande. Foto: Credit © European Community, 2007
Sverige är ett av de mest utvidgningsvänliga länderna i EU och resan är ett sätt att understryka hur viktiga länderna i den här delen av Europa är, inte minst Kroatien och Serbien.
Att lyfta upp utvidgningen ingår i Sveriges förberedelser inför EU-ordförandeskapet 2009. Och i Kroatien knyts stora förhoppningar till just det årtalet.
- Kroatien har en målsättning att bli medlemmar redan 2009, säger Petra Lärke, förste ambassadsekreterare på svenska ambassaden i Zagreb. De är medvetna om att det är ambitiöst, men det är inte omöjligt att ett anslutningsfördrag undertecknas under det svenska ordförandeskapet. Allt beror på hur långt Kroatien kommit då.
EU-negativa opinionen har vänt
Det var 2005 som Kroatien inledde medlemskapsförhandlingar med EU. Turkiet startade samtidigt och var länge inne i samma typ av förhandling. Men i år kopplades de två länderna isär och Kroatien ligger nu närmare ett medlemskap än Turkiet.
- Sedan Kroatien började förhandla kan man säga att den tidigare EU-negativa opinionen har vänt, säger Petra Lärke på ambassaden i Zagreb. Nu är det en positiv trend - ungefär hälften av befolkningen är för ett EU-medlemskap och alla politiska partier är EU-vänliga.
Men mycket återstår att göra för att landet ska uppfylla kriterierna för ett medlemskap. Och i Kroatien vet man att Sverige inte bara är utvidgningsvän utan också ett land som ställer hårda krav.
Miljön och Kosovos status
Miljö är ett område där det fortfarande krävs betydande insatser. Och eftersom energi- och klimatfrågor står högt upp på Fredrik Reinfeldts dagordning blir det en naturlig samtalsfråga. Framsteg är också nödvändiga inom rättsväsendet, och det krävs åtgärder för att de som flydde under kriget ska kunna återvända.
Att Kroatien har goda förbindelser med grannländerna är också avgörande för ett medlemskap. En av de största olösta frågorna i regionen är Kosovos status, och den frågan kommer att beröras under besöket.
Kontakten med ett framtida EU-land
Mellan Sverige och Kroatien finns inga stora knäckfrågor att reda ut, förutom att man från svensk sida vill framhålla goda affärsförbindelser mellan länderna. I fokus står alltså kontakten med ett framtida EU-land.
