Breddad bild av Colombia
Bilden av Colombia är för många ett oerhört farligt land, fyllt av konflikter där man producerar det mesta av världens kokain. Men Tommy Strömberg på Sveriges ambassad i Bogota vill bredda den bilden.
- Trots den interna konflikten, som finansieras av narkotikahandel, finns det i dag ett vardagsliv i delar av Colombia, som har en stadig ekonomisk tillväxt på cirka 7-8 procent per år. Sverige bygger en långsiktig relation till Colombia. Landet med sina 43 miljoner invånare har en enorm potential, säger Tommy Strömberg.
Tommy Strömberg arbetar på Sveriges ambassad i Colombias huvudstad Bogota. Foto/privat.
- I ett konflikthärjat land tänker man sig att folket är belägrat och att det skjuts överallt. Men så är det inte i exempelvis Bogotá som är en sprudlande metropol där man inte direkt känner av konflikten. Detsamma gäller flera av de stora städerna där säkerheten har ökat, säger Tommy Strömberg, som arbetar på svenska ambassaden i Colombias huvudstad Bogotá.
- Men på landsbygden är det värre. Som vanligt är det de mest utsatta som drabbas hårdast av konflikter.
Kokain för vapen
Trots att det går att se en positiv utveckling kvarstår de stora problemen som ger följder långt bortom Colombias gränser. Sedan mer än 40 år pågår en intern väpnad konflikt med flera aktörer: gerillaorganisationerna FARC-EP och ELN och olika paramilitära grupper. Konflikten finansieras till stor del av kokainförsäljning, menar Tommy Strömberg.
- Grupperna och kartellerna är visserligen i luven på varandra, men till stor del handlar produktionen av koka om att finansiera den väpnade kampen.
Är det en förklaring till konflikten?
- På det övergripande planet kan man se det så, säger Tommy Strömberg.
Colombia producerar cirka 70 procent av världens koka och i landet finns ett stort antal illegala laboratorier för framställning av kokain. Som en konsekvens av konflikten har Colombia i dag en av världens värsta humanitära kriser med cirka tre miljoner internflyktingar.
- Enligt FN:s definition är en flykting någon som flyr sitt lands gränser. Men alla dessa människor har flytt sina hem till en annan del av landet för att komma undan konflikten. Det är en av de största flyktingkriserna vid sidan av Sudan och Kongo.
Sverige för långsiktig fred
- Säkerheten har generellt ökat i städerna men man måste vara försiktig, säger Tommy Strömberg. Foto:Louise Wolff
Konflikten har lett till att sju procent av Colombias 43 miljoner invånare lever i extrem fattigdom (under en dollar per dag) och 64 procent under fattigdomsstrecket, enligt UNDP:s Human Development Report (2006). Sveriges arbete inriktar sig därför i första hand på att stödja initiativ som kan leda till en långsiktig fred i landet, berättar Tommy Strömberg.
- En brobyggare, kanske är ett slitet begrepp, men det beskriver vad Sverige och ambassaden försöker bidra med. Vi har genom åren byggt upp ett stort förtroende hos såväl regering som enskilda organisationer och företag, vilket gör att vi lyckas få parter att tala med varandra.
Sverige har haft utvecklingssamarbete i Colombia sedan början av 1970-talet och landet är i dag ett av de tre som prioriteras för det svenska utvecklingssamarbetet i Sydamerika. Under 2006 uppgick biståndet till cirka 130 miljoner kronor.
- I Colombia är det väldigt tydligt att biståndet och den politiska delen av ambassadens arbete går hand i hand. Utan biståndet skulle vi inte ha kunnat upparbeta det förtroende och den politiska relation vi i dag har. Och för att effektivt kunna arbeta med biståndet krävs goda och nära politiska relationer. Det hänger helt enkelt ihop, säger Tommy Strömberg.
Brott mot mänskliga rättigheter
Försvarare av mänskliga rättigheter i landet arbetar under svåra förhållanden och det händer att de såväl hotas som mördas. Andra särskilt utsatta grupper är fackföreningsaktiva, journalister, kvinnoorganisationer, urbefolkningar, afrocolombianer och jurister.
- Vi tar alltid upp problemen med brotten mot de mänskliga rättigheterna. Det handlar bland annat om brott som gerillan och de paramilitära grupperna utför men som inte alltid utreds och bestraffas. Men vi framhåller också att regeringen gjort framsteg. Exempelvis arbetar de just nu på en handlingsplan för arbetet med mänskliga rättigheter som vi stödjer, säger Tommy Strömberg.
- Men även om regeringen försöker att göra bra saker så når inte alltid den officiella och nationella politiken ända ut i busken.
Colombia har tidigare räknats som ett av världens farligaste länder. Stämmer det fortfarande?
- Det har utan tvivel blivit bättre. Säkerheten har generellt ökat i städerna men man måste vara försiktig. Och jag tror att det fortfarande är bland världens mest kidnappningsdrabbade länder. Det känner man av när man arbetar här, särskilt vi som har familj.
Det finns en svensk som ska ha kidnappats i maj.
- Ja tyvärr, och det finns ett mycket gott samarbete mellan svenska och colombianska myndigheter som arbetar intensivt för att finna en lösning på detta. I Sverige är det Rikskriminalen som i dag ansvarar för ärendet.
Vad vet "colombianen på gatan" om Sverige och svenskar?
- För gemene man är vi inte speciellt kända, men bland de mer politiskt intresserade och inom organisationsvärlden är vi kända och ansedda för en politik som bygger på altruism. Det vill säga att Sverige ses som ett land som vill hjälpa Colombia ur en konflikt och inte i första hand gagna våra egna intressen. Men, mannen på gatan känner förresten till en och annan svensk fotbollsstjärna. Det gäller här precis som i resten av världen.
Faktaruta - resa till Colombia
Säkerhetssituationen i Colombia påverkas mycket av den interna väpnade konflikt som pågår i landet sedan länge. Säkerhetsläget har emellertid förbättrats, framför allt under de senaste åren, och affärs- eller turistresor till landets storstäder kan normalt göras utan problem, dock med iakttagande av sedvanlig försiktighet. Besök i konfliktområden bör dock undvikas. För information om dagsläget kan ambassaden i Bogotá kontaktas.
