Carl Bildt om Thailand och Gripen
- Jag känner stolthet över att svensk industri klarat sig bäst i en hård upphandling. Sverige konkurrerar med de bästa amerikanska och ryska planen och det verkar som om vi vunnit, säger Carl Bildt.
Carl Bildt på välbesökt pressträff på UD. Foto: Simon Hoff/UD
Utrikesminister Carl Bildt höll på onsdagen en pressträff på UD med anledning av den thailändska regeringens beslut att inleda förhandlingar med Sverige om inköp av Gripen och spaningsflygplanet Erieye.
Många frågor handlade om den politiska situationen i Thailand. Carl Bildt sa att beslutet att sälja Gripen är noggrant prövat hos den tidigare regeringen och att en ny prövning kommer att ske.
- Det skulle vara tillfredsställande om beslut om försäljning sker efter de demokratiska valen den 23 december. Valen fullföljer landets återgång till civilt och konstitutionellt styre.
