Arbetet under 2010
Arbetet inom Finansdepartementets områden under 2010 har omfattat ett 50-tal nya åtgärder, varav ett 40-tal förenklingsåtgärder från departementets myndigheter. Ytterligare 120 åtgärder planeras genomföras av Finansdepartementet och berörda myndigheter under 2010 och senare. Departementet har genomfört ett 50-tal åtgärder under perioden 2007 - 2009. Under samma period har våra myndigheter genomfört drygt 110 åtgärder.
Arbetet under 2009
Arbetet under 2009 omfattar ett 90-tal förenklingsåtgärder, varav närmare 60 åtgärder har redovisats särskilt av myndigheterna på skatte- och tullområdet.
Arbetet under 2007-2008
En första redovisning av arbetet med regelförenkling inom Finansdepartementets ansvarsområden gjordes våren 2008. Då redovisades ca 230 pågående och planerade åtgärder för åren 2007 och 2008.
Regelförenkling för tillväxt och konkurrenskraft
En av regeringens insatser för att skapa fler jobb och välfärd är att förenkla vardagen för Sveriges entreprenörer och företag. Regelförenkling är också viktigt för företagens konkurrenskraft och allt fler länder har insett vikten av att ha välutformade regelverk som ett konkurrensmedel.
Regelförenkling inom olika ansvarsområden
Varje departement och myndighet ansvarar för att ta fram underlag och vidta åtgärder inom sitt ansvarsområde.

