Arkiv: Mandatperioden 6 oktober 2006–4 oktober 2010

Regeringen vill ha skärpta EU-krav för kosmetika

Kommissionen förbereder en översyn av kosmetikadirektivet, som på EU-nivå reglerar kraven på kosmetiska produkter och hygienprodukter. För att skärpa miljökraven för dessa produkter har tre svenska ministrar sänt ett brev till kommissionen.

Ett förslag till nytt regelverk kommer att utarbetas av kommissionen under hösten 2007. Syftet med översynen är att förenkla regelverket och skärpa säkerhetskraven för produkterna.

Miljöminister Andreas Carlgren, näringsminister Maud Olofsson och socialminister Göran Hägglund har nu sänt ett brev till kommissionären för näringsliv och industri Günter Verheugen och miljökommissionär Stavros Dimas. De svenska ministrarna vill se att det nya direktivförslaget även kommer att omfatta miljöeffekter som kan orsakas av substanser i kosmetiska produkter och hygienprodukter.

I dagsläget finns inga miljökrav för kosmetiska produkter och hygienprodukter och dessa produktgrupper är även undantagna miljö- och hälsokraven i EU:s nya kemikalielagstiftning REACH. Det generella informationskravet för kemiska ämnens egenskaper är därför undantaget för kosmetiska produkter, vilket betyder att en kosmetikaleverantör inte kan välja bort de produkter som innehåller farliga kemikalier.

I den konsekvensanalys som kommissionen har gjort, står att miljöriskerna för kosmetiska produkter tas omhand av REACH. De svenska ministrarna vill även att kommissionen gör en bredare analys kring vilka effekter REACH kommer att innebära för kosmetiska produkter.

Kontakt

Marit Ragnarsson
Politiskt sakkunnig hos miljöministern
070-334 10 65

Daniel Paska
Departementssekreterare
08-405 19 61
070-530 68 68